Zato ne čudi što će vam liječnici savjetovati zdravu prehranu kao prvi korak liječenja apsolutno svega, od srčanih bolesti pa sve do pretilosti. Isti se koncept odnosi i na mentalno zdravlje. Naime, stručnjaci smatraju da se usredotočivanjem na određenu hranu može utjecati na jačanje raspoloženja i sprečavanje ili smanjenje problema poput anksioznosti i depresije.
To je zato što su crijeva i mozak jedinstveno povezani, smatra dr. Uma Naidoo, ravnateljica psihijatrije u Općoj bolnici Massachusetts u Bostonu.
"Ljudi ne razmišljaju o tome jer su mozak i crijeva smješteni u različitim dijelovima tijela, ali njih povezuje vagusni živac koji šalje signale, što dovodi do doživotne romantike crijeva i mozga", piše ona u svojoj novoj knjizi This Is Your Brain on Food: An Indispensable Guide to the Surprising Foods that Fight Depression, Anxiety, PTSD, OCD, ADHD, and More.
Primjerice, lijekovi za depresiju i anksioznost često djeluju putem serotoninskih receptora, od kojih se većina nalazi u crijevima. Zato Naidoo svojim pacijentima također pruža savjete o mentalnom zdravlju iz perspektive hrane.
"Nisam protiv lijekova, samo mislim da je prehrana poput dodatnog oklopa kojim možete odbiti depresiju, tjeskobu i druge simptome", rekla je za Today te zapitala: "Svi moramo jesti. Zašto ne bismo jeli na način koji će pomoći našem mozgu?"
Za borbu protiv depresije:
Jogurt: Sadrži aktivne kulture koje nude probiotsku korist - promoviraju dobre bakterije u vašim crijevima, od kojih neke mogu povećati razinu određenih moždanih kemikalija koje mogu pomoći u oslobađanju od depresije, napomenula je Naidoo. No, obavezno izbjegavajte jogurt s dodanim šećerom. Također, fermentirana hrana kao što su kiseli kupus, kiseli krastavci i kefir pruža sličnu korist.
Kurkuma: Ovaj začin i njegov aktivni sastojak, kurkumin, stalno se ponavljaju u njezinoj knjizi.
Hrana bogata omega-3 masnim kiselinama: Losos, inćuni, sardine i haringe samo su neke od namirnica koje bi se trebale redovno nalaziti na vašem jelovniku, a za koje Naidoo smatra da su "ključne za mentalno zdravlje".
Mediteranska prehrana: Usredotočena je na voće, povrće, cjelovite žitarice, orašaste plodove, grah i maslinovo ulje, a sve to su namirnice koje pomažu u borbi s depresijom, piše ona.
Za borbu protiv nesanice:
Čaj od kamilice: Poznat po svom sedativnom učinku, Naidoo predlaže ispijanje jedne do tri šalice dnevno, a posljednju šalicu čaja od kamilice je poželjno popiti u ranim večernjim satima. No, prvo provjerite sa svojim liječnikom uzimate li sredstva za razrjeđivanje krvi, lijekove protiv bolova ili druge sedative.
Omlet: Jedite ga navečer.
"Možda zvuči čudno, ali ako se zaista mučite sa snom, jedite jaja, dodajte u to malo šparoga ili brokule, čak i malo sjemenki suncokreta, sve to je zaista dobro za san jer je bogato melatoninom", objasnila je Naidoo.