Nada za oboljele od multiple skleroze: Naučnici razvili terapiju koja zaustavlja progresiju bolesti

,
Godinu nakon primanja terapije nijedan od ispitanika nije imao pogoršanje postojećih ili pojavu novih simptoma

Procjenjuje se da u svijetu oko 2,8 miliona ljudi boluje od multiple skleroze, neurodegenerativne autoimune bolesti za koju trenutno ne postoji lijek.

Međutim, naučnici u Italiji nadaju se da će nova terapija matičnim ćelijama biti moguće rješenje.

Relapsno remitetna forma

Multipla skleroza (MS) je hronično oboljenje centralnog nervnog sistema koja se karakteriše procesom demijelinizacije kičmene moždine i mozga. Može se pojaviti u svakom životnom dobu, ali se najčešće javlja između 20. i 40. godine života i češća je kod žena nego kod muškaraca.

Otprilike 85 posto njih ima relapsno remitetnu formu. S ovom vrstom MS bolest se pojavljuje u obliku relapsa ili napada bolesti (simptomi se tada javljaju ili pogoršavaju), a potom slijedi oporavak ili tzv. remisija. Kako vrijeme prolazi, tijelu je teže da popravi oštećenja, koja svaki novi relaps donosi sa sobom.

Injekcija matičnih ćelija zaustavlja napad imunog sistema

Međutim, naučnici su pronašli siguran način za liječenje MS koji bi zaustavio progresiju bolesti i zaštitio mozak od daljnjeg oštećenja. U pitanju je injekcija matičnih ćelija koja se daje u mozak, pomoću koje se zaustavlja napad imunog sistema na mozak i kičmenu moždinu koji i uzrokuje nastanak MS.

U okviru istraživanja provedenog u dvije bolnice u Italiji naučnici su ubrizgali matične ćelije u mozak 15 pacijenata koji boluju od relapsno remitentnog oblika MS. Svi ispitanici su imali visok stepen invalidnosti, a većina je bila u kolicima. Međutim, godinu nakon primanja terapije nijedan od ispitanika nije imao pogoršanje postojećih ili pojavu novih simptoma.

Izuzetno nam je potrebna efikasna terapija za sekundarno progresivni oblik MS i veoma sam uzbuđen zbog rezultata naše studije, koja nas približava razvoju terapije na bazi matičnih ćelija za liječenje multiple skleroze - izjavio je Stefano Plučni, profesor Univerziteta Kembridž i jedan od autora studije objavljene u časopisu "Cell Steam Cell".

Učesnici u studiji do sada nisu imali nijedan neželjeni efekt

Kod MS, imuni sistem napada mijelin, zaštitni sloj koji se sastoji od proteina i masnih kiselina, koji štiti nerve. Kada dođe do oštećenja mijelina, moždani signali, poput onih koji signaliziraju mišićima da je potrebno da naprave korak, budu prekinuti, piše Kurir.rs.

Ali, matične ćelije, koje imaju sposobnost da postanu bilo koja vrsta ćelije u organizmu, mogu da onemoguće imuni sistem da uništava mijelin. Osim toga, matične ćelije proizvode i prirodne hemikalije koje pomažu regeneraciji mijelina.

Prilikom istraživanja, matične ćelije su ubrizgavane direktno u cerebrospinalnu tečnost koja okružuje mozak, a pacijenti koji su učestvovali u studiji do sada nisu imali nijedan neželjeni efekt, niti je bilo smrtnih slučajeva.

Nakon uspješno završene prve faze studiije, naučnici su optimistični, ali napominju da je potrebno provesti drugu fazu koja bi obuhvatila veći broj ispitanika s različitim oblicima multiple skleroze.

 

 

Foto: Facebook