Reci: “Usmrtit će vas Melek smrti (melekul-mevt), koji vam je za to određen, a poslije ćete se Gospodaru svome vratiti”. Dakle, ne spominje se po imenu, već po svom svojstvu. Melek smrti, kako mu sâmo ovo opisno ime kazuje, zadužen je za usmrćivanje, tj. odvajanje duše od tijela u momentu smrti. U uobičajenoj komunikaciji, kažemo da Melek smrti „uzima duše’’.
Više „meleka smrti’’
No, iz kur’anskog Teksta saznajemo da, zapravo ima više meleka „koji uzimaju duše’’: On vlada robovima Svojim i šalje vam čuvare; a kad dođe nekome od vas smrt, usmrte ga izaslanici Naši (teveffethu rusulunā) bez oklijevanja (En’ām, 61); A da ti je vidjeti silnike u smrtnim mukama (gamerātil-mevt), kada meleci budu ispružili ruke svoje prema njima (vel-melā’iketu basitū ejdīhim): “Spasite svoje duše! Od sada ćete biti kažnjeni ponižavajućom kaznom zato što ste govorili o Allahu ono što nije istina i što ste se prema dokazima Njegovim oholili!” (En’ām, 93); A da si samo vidio kada su meleci usmrćivali nevjernike (iz jeteveffellezīne keferul-melā’ike) udarajući ih po licima njihovim i straga: “Iskusite kaznu vatrenu!’’ (Enfāl, 50); A kako će tek biti kada im meleci budu duše (teveffethumul-melā’ike) uzimali udarajući ih po obrazima i po leđima njihovim?! (Muhammed, 27) Otuda će mufessir Ibn Džuzejj kazati da je „ime Meleka smrti – Azrail, koji pod svojom komandom ima mnogobrojne meleke’’
(Olakšani komentar Kur’ana, 4/481). Taberī prenosi od Katādea da „Melek smrti ima druge meleke pomagače’’
(Džāmi’ul-bejān, 8/6587). Ibn Kesīr, također, navodi da „Melek smrti ima pomagače (e’vān) koje vade dušu čovjeka iz njegova tijela’’ (Bidāje vennihāje, 1/46). Kurtubī to ovako pojašnjava: „Melek smrti uzima duše, a drugi meleci sudjeluju u tome, dok je Allah taj koji usmrćuje duše’’ (Tezkira, 1/118).
Iz navedenih kur’anskih ajeta, kao i onih drugih, npr. onih s početka sure Nāzi’āt (1-2), možemo uočiti da se njima sugerišu dva načina „izvlačenja duša’’: 1. nasilno izvlačenje, koje se odnosi na duše nevjernika, poricatelja Istine, i 2. nježno izvlačenje, koje se odnosi na duše vjernika. I ovo je mišljenje većine komentatora Kur’ana (usp. Māverdī, Nuket velujūn, 6/193; Ibn Atijje, Muharrerul-vedžīz, 5/431; Kurtubī, Džāmi li ahkāmil-Kur’ān, 19/184; Ševkānī, Fethul-Kadīr, 1579).
Azrail
U nekim komentarima Kur’ana (npr. u: Begavī, Me’ālimut-Tenzīl, 1017; Ibn Atijjje, Muharrerul-vedžīz, 1494; Sujūtī, Ed-Durrul-mensūr, 6/542) Melek smrti naziva se Azrail (Azrā’īl – ,)عزرائيل po kojem je ovaj melek uglavnom poznat u predanjima, među učenjacima kao i općenito među muslimanima. Interesantno je da se to ime ne spominje ni u Kur’anu ni u hadisu, već je tradicijski ustanovljeno. Ibn Kesīr kaže: „Što se tiče Meleka smrti, on se eksplicitno po svome imenu ne spominje ni u Kur’anu, ni u autentičnom hadisu. U nekim predajama (āsār) naziva se Azrail, a Allah najbolje zna’’ (Bidāje ven-nihāje, 1/49). Navodi se da je to ime prvi upotrijebio tabi’in Vehb b. Munebbih (v. šire: Ebū Šejh, Azame, Dārul-’āsime, Rijad, 1407. h., 3/899 – gdje je jedan odjeljak posvećen „opisu Meleka smrti, alejhisselam, njegove veličine i snage’’, odnosno predanjima koja se o tome navode, 3/890-942). Komentator Fahruddīn Rāzī veli da „Israfil i Azrail spadaju u velike meleke, čije je postojanje potvrđeno predajama’’, te još dodaje: „Predaja potvrđuje da je Azrail Melek smrti (sebete bil-haber)’’ (Mefātīhul-gajb, 2/178). Inače, riječ azrā’īl ima hebrejsko porijeklo i znači „onaj koga Allah pomaže’’, a također znači i „Božiji rob’’ (https://ar.wikipedia. org/wiki/ ;عزرائيل Ebū Hajjān, Bahrul-muhīt, 8/434).
„Ja ću vam se uvijek iznova vraćati’’
Kurtubī prenosi da je Ibn Omer rekao: „Melek smrti, nakon što uzme dušu vjerniku, na vratima zastane gledajući ukućane koji se uz plač udaraju po obrazima i čupaju kosu zapomažući, pa se zapita: – Čemu ovoliki nemiri i žalost? Allaha mi, nikome život nisam skratio, niti sam kome nafaku uzeo, nikome od vas nisam nikakvu nepravdu učinio. Ako su vaše žalbe i bijes na mene, tako mi Allaha, meni je to naređeno, a ako se to odnosi na vašeg umrlog, pa on nema utjecaja na ovo, a ako se ovo odnosi na vašeg Gospodara, pa vi ste ga time zanijakali, a ja ću vam se uvijek iznova vraćati’’ (Tezkira, poglavlje: „O tome da ‘Melek smrti’ – melek koji uzima duše stvorenja – stane na vrata svake kuće pet puta dnevno, a nad svakom dušom svakog sata i pogleda lica svih stvorenja tokom dana sedamdeset puta’’, 116). (IIN Preporod)