Bliži se vrhunac sezone gripe: Gužve u ambulantama

gripa
Iako stanje još uvijek nije alarmantno, svakodnevno se povećava broj oboljelih od respiratornih infekcija. Pune su ambulante pacijenata koji se žale na visoku tjelesnu temperaturu, kašalj, stomačne tegobe. Ali, prve simptome, poručuju ljekari, najbolje bi bilo pokušati ublažiti samostalno.

 

Grip, adeno virus, stomačni virus, prehlada, tradicionalno su okupirali februar. Vrhunac se tek očekuje – krajem mjeseca. Stoga građani aktivno rade na prevenciji.

“Vitamini, limun, narandža, kokteli vitamina”, “Koristim čajeve, sirup za kašalj”, neki su od proizvoda za kojima posežu građani.

U domovima zdravlja posljednjih mjesec dana intenzivirane su gužve. Pojačan je priliv pacijenata koji se žale na respiratorne infekcije, praćene povišenom tjelesnom temperaturom i dijarejom.

Iako smo stekli kolektivni imunitet kada je riječ o koronavirusu, on je i dalje tu. Pa tako od 100% trenutnih virusa, od 3 do 7% je covid.

“Zatim imamo preko 30-40% od ukupnih virusnih infekcija koje se javljaju u zimskim mjesecima, sada imamo gripu, bilo da je gripa A ili B, puno češće virus gripe tipa A, i imamo i ove ostale viruse prehlade, respiratorni virusi itd.”, kaže infektolog Ednan Drljević.

Ljekari podsjećaju da je u zaštiti od gripe, najdjelotvornija vakcinacija. U Kantonu Sarajevo ostalo je oko hiljadu vakcina, od ukupno 7.700. Da se veći broj vakcinisao, bio bi manji i pritisak na domove zdravlja.

Opet je krenula školska godina, opet su kontakti dosta česti. Imamo pritisak i na specijalističkim službama, jer pulmolozi sad rade i do tri puta više, kad imate bakterijsku upalu, pa ako se inicira dalje RTG pluća, onda naravno da taj dio pulmologije ima pritisak. Radiologija, internisti imaju pritisak”, ističe Arman Šarkić, portparol JU Domova zdravlja KS.

Preciznije, kompletna JU Domova zdravlja trpi pritisak, koji nastoje smanjiti internom reorganizacijom i preporukama koje izdaju pacijentima.

“Preporučujemo tri dana nakon pojave i trajanja simptoma, da pacijent ostane kući, da uzima antipiretike, što više tečnosti, čajeva, vitamina, ako vidi da i dalje ti simptomi traje, da je došlo do pogoršanja, obavezno da se jave svom porodičnom ljekaru”, savjetuje Elvira Hasanović, specijalista porodične medicine.

No, napominju da su vakcinacija, zdrava ishrana, mnogo tečnosti i socijalna distanca, najbolji lijek za virusne infekcije piše N1