Kiseli kupus, zimski zaštitni znak, predstavlja jednu od najdostupnijih i najpristupačnijih supernamirnica. Ova fermentirana delicija nije samo bogat izvor vitamina C, K i B6, vlakana, željeza, bakra, mangana, folata i kalija, već je i prirodni rezervoar probiotika i prebiotičkih vlakana.
Ovi probiotici ne samo da potpomažu u optimalnom funkcionisanju probavnog sistema, već i pružaju značajnu potporu imunološkom sistemu, budući da se gotovo 80 posto imunološkog sistema nalazi u crijevima. Osim toga, probiotici su povezani s poboljšanjem kognitivnih funkcija, smanjenjem simptoma anksioznosti i depresije.
Kupus, osim vitamina i antioksidansa, sadrži i druge korisne biljne spojeve koji mogu smanjiti oštećenja DNK, spriječiti mutacije stanica i suzbiti nekontrolirani rast stanica koji može dovesti do razvoja tumora.
Sam proces fermentacije dodatno obogaćuje kupus specifičnim biljnim spojevima koji se smatraju korisnima u borbi protiv kancerogenih stanica.
U tradicionalnoj medicini, kiseli kupus se koristi za regeneraciju jetre, liječenje dijabetesa, gihta, čira na želucu i dvanaesniku. Također potiče izlučivanje štetnih tvari iz tijela, podržava zdravlje srca i krvotoka te smanjuje povišeni holesterol, piše Živim.
Nemojte zanemariti vrijedan rasol koji prati kiseli kupus - on je također bogat nutrijentima i preporučuje se kao sredstvo za detoksikaciju.
Od klasičnih jela poput sarme ili kiselog zelja s mesom do kreativnih recepata poput salate od kiselog kupusa, opcije su brojne, pružajući svakome priliku da uživa u dobrobitima ove izuzetne namirnice.