"Jasno je iskazana i politička volja svih političkih stranaka koje su zastupljene u Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine o putu BiH u EU. Dodikov SNSD je također javno parafirao politički stav da BiH treba biti dijelom EU. Prema tome ambassador Nelson samo je izrazio podršku tim procesima države koju predstavlja, a koje su bh. političari javno iskazali", podsjetili su iz VKBI-a, te dodali kako je "teško razumjeti" javno izneseni stav člana Predsjedništva BIH Milorada Dodika da: “..ako želite mijenjati Ustav prije toga je potreban sporazum i ugovor između dva entiteta, pa tek onda da to ide u Parlament... Nisu tačna tumačenja da je u tom smislu potrebna dvotrećinska većina u Parlamentu..“
"Ovakva izjava člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine je sramotna, besmislena i bespotrebna. Elementarna stvar koju član Predsjedništva BIH treba i mora znati jesu odredbe Ustava Bosne i Hercegovine.
Članom X tačka 1. Ustava Bosne i Hercegovine jasno je preciziran i propisan način izmjene Ustava BIH: 'Ovaj Ustav može biti mijenjan i dopunjavan odlukom Parlamentarne skupštine, koja uključuje dvotrećinsku većinu prisutnih i koji su glasali u Predstavničkom domu'. Dakle, nikakva entiteska saglasnost o izmjenama Ustava BiH nije potrebna niti propisana Ustavom BiH", ističu iz VKBI-a.
Vijeće Kongresa bošnjačkih intelektualaca navodi kako Dodik "iz njemu jasnih razloga ili ne znanja (što bi bilo poražavajuće za funkciju koju obavlja), poistovjećuje pitanja izmjena i/ili dopuna Ustava BiH i pitanja nadležnosti države i entiteta".
"Ostaje nejasno zbog čega Milorad Dodik na ovako krupnim pitanjima, koja su posve jasna, dezavuiše bosanskohercegovačku javnost i bruka instituciju Predsjedništva Bosne i Hercegovine i samoga sebe", zaključuju u VKBI-u.