Zenica će se uskoro naći na listi gradova u kojima se grade prodajni objekti njemačkog Lidla, a osnovni preduvjet okončan je ovih dana, saznaje Zenicablog. Bh. firma u vlasništvu njemačkog koncerna, LIDL BH, kupila je i uknjižila parcelu 444/2 u Katastarskoj općini Perin Han, ukupne kvadrature 9.860 kvadratnih metara, što je potvrđeno i u zvaničnim katastarskim podacima federalnih vlasti. Za sada se Lidl BH nije oglasio o kupovini zemljišta u Zenici, kao ni planovima i dinamici građenja, ali po dosadašnjoj praksi sigurno je da će to uslijediti vrlo brzo.
Parcela uz A1 i M17
Prethodni vlasnik parcele koju je ovih dana uknjižio na sebe Lidl BH je bila Mersija Kasumović, direktorica Doma zdravlja Zenica i supruga aktuelnog gradonačelnika Fuada Kasumovića. Prema podacima na geoportalu Katastar.ba Kasumović je ostala vlasnica svih parcela koje “okružuju” ovu prodanu Lidlu, pa je, ukoliko bi došlo do promjena u planovima ili širenju, moguće da se dogode nove akvizicije na istoj relaciji, Kasumović-Lidl.
Obzirom da niti jedna od strana nije javno potvrdila podatke o prodaji, može se samo nagađati o postignutoj cijeni zemljišta. Ranije procjene i kalkulacije govorile su o spremnosti da se ova prodaja izvrši za cca 5, 6 miliona KM. Što se tiče lokacije, ona se nalazi neposredno uz kružni tok koji spaja izlaz sa autoputa A1 Doboj – Zenica – Sarajevo (izlaz Zenica Jug), most koji vodi ka naseljima Lašva, Drivuša, Raspotočje i dalje prema Gradu Zenica Glavnom Gradskom magistralom, te dva kraka Magistralnog puta M17, onaj koji vodi ka Lašvanskoj petlji, te dalje Travniku i Kaknju putem M17, kao i dio M17 koji vodi u ulaz u Grad Zenicu.
Ova lokacija je dio zamišljene Poslovne zone Zenica Jug, u kojoj je Grad Zenica već prodao tri parcele, i to trgovačkim grupacijama Bingo i Belamionix, te kompaniji Vokel.
Poslovanje u BiH
Kompanija Lidl uveliko se sprema za ulazak na tržište Bosne i Hercegovine. Naravno, te pripreme itekako koštaju, pa kompanija zasad troši desetine miliona maraka godišnje samo na redovne troškove, plus novac koji ulaže na kupovinu zemljišta i izgradnju objekata.
Iako još nisu počeli poslovati u BiH, firma je lani uspjela ostvariti prihode od 2,1 milion KM, najvećim dijelom od “pruženih usluga”. S druge strane, rashodi su u 2024. bili 25,5 miliona maraka od čega se najveći dio od oko 14 miliona odnosi na primanja zaposlenih.
Stoga je firma lani poslovala s gubitkom od 23,5 miliona maraka, što je porast u odnosu na minus od 18 miliona godinu ranije te gubitkom od 19,1 miliona iz 2022. godine.
Vrijednost imovine Lidla BH na kraju prošle godine je narasla na 259 miliona KM sa 114 miliona KM godinu ranije. Od toga se najveći dio od oko 255 miliona odnosi na nekretnine, postrojenja i opremu. Dakle, otprilike toliko novca je uloženo u nabavku zemljišta te izgradnju i opremanje objekata. Ukupna imovina firme je takođe otprilike udvostručena prošle godine na 306 miliona maraka.
Objekti širom države
Lidlov glavni distributivni centar u poslovnoj zoni Azapovići u Lepenici kod Kiseljaka trebao bi biti završen ove godine. Ovaj najveći evropski maloprodajni lanac prehrambenim proizvodima odabrao je Lepenicu za svoj logistiški centar koji se prostire na oko 60.000 kvadratnih metara.
Investicija vrijedna 100 miliona eura dok se paralelno gradi veći broj prodajnih objekata.
U Mostaru je to objekt u naselju Centar 2, uz Neretvu. U glavnom bh. gradu Lidl gradi nekoliko prodavnica. Najveća se nalazi u naselju Halilovići. Lidl je aktivan i na drugim lokacijama, poput općina Novi Grad i Vogošća.
Osim Mostara i Sarajeva, Lidl dolazi i u Kakanj, te Bijeljinu, gdje objekt već izgrađen, ali i Gradišku, Zvornik, Modriču, Istočno Sarajevo (Lukavicu) prekoputa Tržnog centra Tom, uz neposrednoj blizini entitetske linije.
O Lidlu
Lidl zajedno s Kauflandom čini dio Schwarz grupacije sa sjedištem u njemačkom gradu Neckarsulmu. Schwarz grupa, pod vodstvom Dietera Schwarza, čiju je neto vrijednost Forbes procijenio na 36,8 milijardi dolara, ostvaruje godišnji prihod veći od 160 milijardi dolara.
Dieter je u biznis ušao nakon svog oca Josefa Schwarza koji je davne 1930. godine postao partner u veleprodaji voća Suedfruechte Grosshandel Lidl & Co., i tako postavio temelje za ono što će postati jedno od najmoćnijih maloprodajnih carstava.
Schwarz grupa narasla u najveći evropski maloprodajni lanac koji posluje u 31 zemlji i ima više od 200 logističkih centara.
Kada je o projekcijama početka rada i broja uposlenih u Bosni i Hercegovini riječ, 2027. godine se očekuje puštanje trgovina u rad, u kojima bi posao moglo naći više od 2.000 radnika.