Teške momente učenici, nastavnici i roditelji u Unsko-sanskom kantonu moraju prebroditi zajedno.
Krizni tim za prioritetne intervencije Ministarstva obrazovanja Vlade Unsko-sanskog kantona, psiholozi, pedagozi te službenici, intenzivno su radili sa učenicima i nastavnicima nakon zločina trostrukog ubistva u Gimnaziji Sanski Most. Prevaziđene su traume i nastava se ponovo počela održavati u Gimnaziji.
Ohrabrivanje
Ali, nakon terorističkog napada maloljetnika na Policijsku stanicu u Bosanskoj Krupi, ubistva policajca i desetak lažnih dojava o bombama u školama Velike Kladuše, novi izazovi i prepreke nastali su u odgojno-obrazovnom procesu ovog kantona. Za rad sa učenicima i nastavnicima Ministarstvo je zatražilo dodatnu pomoć i od nevladinih organizacija, koje provode korisne projekte. Jedan od takvih je projekt “Um je važan”, kojeg sprovodi banjalučka organizacija Genesis Project, a koji podrazumijeva inicijativu za jačanje svijesti o mentalnom zdravlju. Kroz edukacije, radionice i podršku, mladi će biti ohrabreni da potraže pomoć kada im je potrebna.
- Sjedište naše organizacije je u Banjaluci i mi smo jako vezani za Unsko-sanski kanton zbog fizičke blizine i sličnog mentaliteta. Inače, sa Ministarstvom obrazovanja USK-a imamo prelijepu suradnju koja traje više od 20 godina, zajedno smo realizovali brojne projekte u osnovnim, a evo sad i u srednjim školama širom Kantona. Imamo prethodna pozitivna iskustva, stečeno povjerenje i poznajemo lokalne zajednice, kao i osobe koje rade u tim školama. To su bili presudni faktori za naš projekt “Um je važan”. Upućeni smo u tragedije koje su se dešavale, međutim, nije Unsko-sanski kanton jedini gdje su se dešavale takve neželjene situacije i zbog toga ga ne treba izdvajati. Činjenica je da je njihovo ministarstvo aktivno i spremno prihvatiti inicijative da se radi sa nastavnicima i djecom, a prioritet su stavili na njihovo mentalno zdravlje, kazala nam je Dijana Pejić, izvršna direktorica organizacije Genesis Project.
Podrška projektu su i Pedagoški zavod USK-a, Kantonalna bolnica u Bihaću i Filozofski fakultet Univerziteta u Banjoj Luci
Njihovim radionicama obuhvaćeno je 1.800 učenika, 600 nastavnika i 600 roditelja u Unsko-sanskom kantonu.
Treninzi
Projekat “Um je važan” ova organizacija realizuje sa Ministarstvom obrazovanja USK-a i uz pomoć Crossing Borders programa UNICEF-a BiH i sufinansiranje EU.
- Počeli smo prvog novembra, a najveće projektne aktivnosti imamo iduće sedmice u Bihaću i Sanskom Mostu, sa velikim decembarskim treninzima na kojima će nam se pridružiti i predstavnici škola iz drugih općina Kantona, napomenula je Pejićka.
Iz ovog NVO pozivaju sve roditelje, učenike i nastavnike da se uključe u aktivnosti projekta i zajedno doprinesu stvaranju zajednica koje njeguju mentalno zdravlje i podršku. A ona je potrebna uvijek, ne samo u kriznim momentima.