Agencija za vodno područje rijeke Save objavila je nove podatke o stanju vodostaja u Bosni i Hercegovini, ističući da je najveći problem trenutno u dijelovima koji pripadaju slivu rijeke Save.
U Unsko-sanskom, Zeničko-dobojskom, Tuzlanskom kantonu i Kantonu Sarajevo proglašeno je vanredno hidrološko stanje, posebno na područjima bez izgrađene vodne zaštite.
U Odžačkoj i Srednjoj Posavini, gdje postoje zaštitni objekti, dostignute su kote vodostaja koje aktiviraju mjere redovne odbrane od poplava. U skladu s Federalnim operativnim planom odbrane od poplava, donesena su rješenja o početku provođenja zaštitnih mjera.
“Sugerišemo nadležnim institucijama da prate situaciju na terenu i postupaju u skladu s ovlaštenjima, a službama koje provode mjere i aktivnosti zaštite i spašavanja ljudi i materijalnih dobara preporučujemo pojačan oprez. Nadležne službe civilne zaštite treba da upozoravaju stanovništvo da postoji opasnost od prilaska obalama s obzirom na moguće povećanje dubina i brzina tečenja vode u rijekama, te da im pravovremeno daju obavještenje sa uputama i smjernicama, kako bi stanovništvo na vrijeme poduzelo mjere samozaštite, s ciljem smanjenja šteta od štetnog djelovanja poplava”, saopćeno je iz Agencije.
Vodeni val u Posavini stigao iz Hrvatske i Slovenije
Povećanje vodostaja na rijeci Savi posljedica je dotoka vode iz podslivova Bosne, Vrbasa i Une, kao i s uzvodnih područja iz Hrvatske i Slovenije. Na hidrološkim stanicama u Svilaju i Grebnicama dostignut je nivo koji pokreće redovne mjere zaštite.
Uposlenici Agencije su na terenu, gdje prate stanje vodotoka i zaštitnih objekata, izvještavajući nadležne subjekte definisane Federalnim operativnim planom.
Situacija se smiruje u slivovima Bosne, Une i Vrbasa
Na većini mjernih tačaka u slivu rijeke Bosne bilježi se blagi pad vodostaja. Iznimka je HS Modrac, gdje vodostaj raste zbog ispuštanja vode iz akumulacije. Očekuje se da će se stanje stabilizirati tokom vikenda, a pražnjenje akumulacije nastavit će se i sljedeće sedmice.
Na rijeci Sani, vodni val je 28. marta dostigao 463 cm u Sanskom Mostu, a 297 cm u Ključu. Sličan trend zabilježen je i na Sanici. Ipak, očekuje se postepena stabilizacija u narednim danima.
Na rijeci Vrbas zabilježen je kratkotrajan porast vodostaja, ali se već bilježi pad, a prognoze ne ukazuju na novo pogoršanje stanja.
Agencija upozorava da se vremenska prognoza može promijeniti i poziva sve aktere da ostanu budni i spremni, a javnost da se ponaša oprezno kako bi se minimizirale štete od eventualnih novih poplava.
Foto: RTV Sanski Most