U TK javni prijevoz skuplji od taksija

f

Gradski i prigradski saobraćaj u Tuzlanskom kantonu poskupio je početkom 2025. godine za trideset procenata. Odluka je to koja je donesena bez ranijih pregovora, obrazloženja i razumijevanja za finansijsko stanje stanovništva. Oštro su se tome usprotivili studenti i učenici koji su početkom ove sedmice održali i protest u Tuzli, a već u srijedu prvog dana drugog polugodišta dio njih započeo je bojkot nastave. Pridružili su im se penzioneri i radnici.


Između ta dva događaja održana je sjednica Skupštine Tuzlanskog kantona na kojoj nije bilo riječi o poskupljenju gradskog i prigradskog prijevoza. Umjesto toga, zastupnici su izglasali povećanje plaća vlasti za oko 2.000 KM i tako se učenicima, studentima i penzionerima nasmijali u lice. Pokušali smo razgovarati sa ministrom trgovine, turizma i saobraćaja u Vladi TK Almirom Žilićem, ali nam je samo kazao kako se radi na rješavanju problema u interesu svih. Njegov kolega ministar obrazovanja i nauke Ahmed Omerović nije želio ni prokomentarisati proteste i bojkot nastave učenika i studenata.

 

Srednje škole su poluprazne prema riječima učenika, ali vlast o tome još ne govori piše Raport.
200 KM mjesečno za karte

Inela Džinić iz Banovića je učenica srednje škole. Sa sestrom Anelom putuje u Živinice svaki radni dan. Poskupljenje gradskog i prigradskog saobraćaja u Tuzlanskom kantonu za njene roditelje bit će težak finansijski izazov.

„Za sestru i mene roditelji će sada izdvajati preko 200 KM samo za kartu, ako uzmete u obzir da nam sad treba minimalno pet maraka da jedemo, dolazim do zaključka da je škola kod nas postala luksuz“, kaže Inela.

Veliki broj roditelja nema zaposlenje ili tek radi za minimalac. Inela kaže da je među srednjoškolcima trenutno jedina briga hoće li moći nastaviti svoje školovanje.

„Prva ja razmišljam hoće li moji roditelji imati da plate. Računajte da su nam potrebne i druge stvari poput sveski, knjiga“, kaže ova učenica.

Majka dva učenika Aldijana Alibašić Gosić iz Lukavca je ogorčena na potez GIPS-a i blagu reakciju vlasti. Od Poljica do Lukavca za svoju djecu po novim cijenama izdvajat će 210 KM.

„To je veoma velika razlika u odnosu na dosadašnjih 130 KM. Enormni skok cijene mjesečnog prijevoza ima veoma loš utjecaj na našu porodicu. Bezobrazno je podizanje cijena, a kvalitet prijevoza je ravan nuli. Često autobusa uopšte nema ili kasne, nekada mi moramo odvući djecu u školu“, ističe Alibašić Gosić.

Roditelji iz Srebrenika svoju djecu danima ne mogu poslati u školu u Tuzlu. Tvrde da im je samo za jedan dan potrebno za kartu oko 20 KM. Pored cijena roditelji negoduju zbog loših usluga GIPS-a čiji autobusi prema njihovim tvrdnjama često ne poštuju red vožnje.

Pokušali smo odgovore dobiti u GIPS-u, ali su nam u upravi kazali da oni koji bi mogli govoriti za medije imaju sastanke i da neće biti dostupni ni narednih dana. Za to vrijeme u razgovorima sa učenicima, načelnicima i gradonačelnicima prijete ukidanjem najfrekventnijih linija.

Kako nam je kazao Eldin Osmanović, učenik iz Neformalne grupe mladih TK, predstavnici GIPS-a se na sastanku predstavljaju kao žrtve.

„Na sastanku kome je prisustvovao kolega Anes Poljić došli su predstavnici GIPS-a i direktor Javnog komunalnog preduzeća Grada Tuzla i nisu ponudili nikakvo rješenje. GIPS se želio predstaviti kao žrtva u ovoj priči“, kaže on.

Sa predstavnicima učenika i studenata razgovarali su i premijer Irfan Halilagić i ministar obrazovanja i nauke Ahmed Omerović. Od učenika i studenata je traženo da ne pozivaju na bojkot nastave, a obećali su im subvencije karata za period poskupljenja, nakon što izvrše rebalans Budžeta. Kada bi se to moglo desiti, ne zna se, s obzirom na poljuljane odnose koalicionih partnera u vlasti Tuzlanskog kantona.

Gradonačelnici i načelnici održali su sastanak u Tuzli kako bi zajednički iznašli rješenje ovog problema. Gradonačelnik Lukavca Edin Delić smatra da moraju zaštiti djecu i studente u svim općinama.

„Intenzivno radimo, jako je složen problem. Kompanija u čijem je većinskom vlasništvu GIPS ima monopol u kantonu. Na našu žalost, Zakon o cestovnom prijevozu ne štiti prava putnika, nego daje odriješene ruke prijevozniku da uređuje cijenu karata. Trenutno postoje naznake da ćemo svi zajedno nastupiti u cilju rješenja problema. Moguće je da bude komplikacija, da dođe do prekida u prijevozu, ali moramo zaštiti djecu. Ono što vidim kao prelazno rješenje jeste da od datuma poskupljenja do dana rješenja lokalne zajednice subvencioniraju troškove mjesečne karte određenim kategorijama poput penzionera, a da učenike i studente preuzme kanton čija su oni ustavna nadležnost. Podsjećam da je kantonalni budžet 800 miliona KM“, kaže Delić.
Čije je gradsko preduzeće

Kompanija koja drži monopol na gradski i prigradski saobraćaj je u privatnom vlasništvu još od 2000. godine, kada je Kantonalna agencija za privatizaciju ustupila radnicima, a oni dalje svoje dionice prodavali trećim licima. Dokumentacija vezana za privatizaciju nije objavljena.

Od 2014. godine GIPS je u vlasništvu Junuzović Kopexa. Prema posljednjem godišnjem izvještaju dostupnom javnosti, kompanija je prihodovala skoro 93 miliona KM. Interesantan podatak iz godišnjih izvještaja je i to da je u godinama pandemije Covida ova firma svoj prihod uvećala sa 47 na oko 90 miliona KM. Dodamo li tome činjenicu da autobusi GIPS-a koriste plin čija cijena nije značajno rasla, ostaje upitno zbog čega su uvećane cijene karata, koje su sada u Gradu Tuzla premašile cijene taksi usluga.

Iako je situacija alarmantna, roditelji učenika i studenata imaju samo obećanja, odluka nadležnih nema, premijer Halilagić i njegovi ministri nisu dostupni za medijske upite.