Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik vratio se iz Moskve u BiH, objavila je sinoć Radio Televizija Republike Srpske. Njegov posjet Vladimiru Putinu tema je europskih medija, čini se da ni samom Vladimiru Putinu nije jasno zašto je vođa bosanskih Srba uopće dolazio. Ako mu je cilj bilo fotografirati se s Putinom, onda ga je ostvario. Doduše, morao je čekati dva dana da ga ruski vođa uopće primi i nije se činilo kako mu je Milorad Dodik osobit prioritet u trenutku dok traju puno važniji, ali zasad neuspješni pregovori o sklapanju primirja s Ukrajinom.
“Dvije minute i 13 sekundi traje video kojim se Milorad Dodik, predsjednik Srba u BiH, obratio javnosti u ponedjeljak navečer iz Moskve.
U pozadini gori vječni plamen na Grobu neznanog vojnika ispred zidina Kremlja, dok Dodik objavljuje da je stigao u Moskvu kako bi odao počast za ‘28 milijuna Rusa’,’ koji su poginuli u Drugom svjetskom ratu”, piše Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) u svom najnovijem članku o Miloradu Dodiku.
“To što su u ratu stradali i Ukrajinci, kao i drugi građani tadašnjeg Sovjetskog Saveza, za Dodika očito nema nikakvu važnost. U njegovom narativu postoje samo Rusi i Rusija, te eventualno još Židovi, s kojima su, prema popularnoj srpsko-nacionalističkoj legendi, Srbi povezani sličnom poviješću stradanja”, piše dalje FAZ.
Njemački list potom podsjeća kako su objavljivanju na X-u ove “nespretno montirane video snimke” prethodile višednevne spekulacije o tome gdje se Dodik nalazi. “Posljednje poznato mjesto njegovog boravka bilo je Izrael. U Jeruzalemu je on prošlog tjedna sudjelovao na konferenciji protiv antisemitizma, na kojoj su se okupili uglavnom desničarski populisti. Nakon toga je njegov avion vlade RS-a navodno sletio u Beograd. Međutim, nakon toga mu se gubi trag”, piše FAZ pitajući se je li Dodik ostao u Beogradu? Ili je možda već tijekom vikenda bio u Moskvi, kako su tvrdili izvori iz Beograda?
Spekulacije o njegovom boravištu i putanji kojom se kreće su važne jer je protiv Dodika u BiH zatražen međunarodni nalog za hapšenje”, konstatira FAZ, osvrćući se na sve aktere krize, koji sada „brane svoju vjerodostojnost”: ne samo Dodika, već i na visokog predstavnika Christiana Schmidta, “koji doduše nije izazvao konflikt svojim dektretom, ali ga je zaoštrio”, ali i na bosansku državu, koja sada „mora pokazati da je u stanju provesti nalog za hapšenje”.
Kakav je stvarni cilj njegovog boravka u Moskvi. Kako je uopće napustio BiH unatoč potjernici? I kako se vratio?, pita se dalje FAZ.
“Dok je u Rusiji, Dodiku naravno ne prijeti nikakva neposredna opasnost. Putin je moćan zaštitnik bosanskog Srbina. Dodik je često bio u Rusiji – u Kremlju, u Sankt Petersburgu, a posljednji put u listopadu u Kazanju, na marginama BRICS samita, gdje je Putin organizirao svojevrsnu smotru njemu naklonjenih stranih političara. Na takvim susretima, Dodik i Putin obično uglas optužuju Zapad za sve probleme. Kada je Dodik u veljači osuđen, glasnogovornik Kremlja, Dmitrij Peskov, označio je tu presudu kao politički motiviranu odluku, koja bi mogla imati „vrlo negativne posljedice” za cijeli Balkan i dodatno destabilizirati regiju”, piše FAZ. Njemački list navodi i da je Putin početkom ožujka, prema izvještajima iz Kremlja, u telefonskom razgovoru s predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem izrazio „solidarnost” s Dodikom. „Rusko ministarstvo vanjskih poslova sredinom mjeseca zatražilo je da se prekine pravosudni progon Dodika i „opasno, destruktivno uplitanje zapadnih sila” u situaciju u BiH. „Međutim, sada i sam Kremlj djeluje pomalo zatečeno Dodikovim, čini se, spontanim dolaskom u Moskvu”, zaključuje Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Dodik suočen s financijskim problemima Njemački list Tageszeitung iz Berlina (TAZ) također navodi kako „autokrat i nacionalist” Milorad Dodik, po vlastitim navodima, boravi u Moskvi. „Koliko daleko može ići Putinova podrška Dodiku, ostaje neizvjesno. Jer, Dodik se suočava s ozbiljnim problemima. Njegova Republika Srpska je financijski propala, a svi njegovi pokušaji da odvoji ovaj entitet od Bosne i Hercegovine do sada su neslavno propali”, konstatira TAZ. Njemački list dodaje kako zahtjev za izdavanje međunarodne potjernice putem Interpola dodatno otežava Dodikovu situaciju, ali u sjedištu Interpola u Lionu „poručuju da će uskoro donijeti odluku o ovom predmetu”. U Sarajevu se nadaju brzom rješavanju ovog pitanja na međunarodnom nivou. „Već se spekulira o tome na koji način i pod kojim uvjetima bi Dodik uopće mogao biti uhapšen. Policija Republike Srpske (MUP RS) je pod njegovom kontrolom i vjerojatno ne bi djelovala protiv njega”, navodi autor teksta. Nagađanja oko Dodikovog uhićenja „Čak ni bosanska državna policijska agencija SIPA nije u jednostavnoj situaciji, jer je Dodik naredio da svi srpski pripadnici SIPA-e slušaju samo njegova naređenja.
Iako postoji blagi otpor unutar SIPA-e, ostaje neizvjesno je li ta agencija spremna uhititi lidera bosanskih Srba”, piše TAZ. U članku se dodaje kako ni europske trupe u BiH (EUFOR) ne žele preuzeti ovu odgovornost, jer Dodik ima „naoružano osiguranje koje bi ga, po svemu sudeći, branilo oružjem”.
S obzirom na to da se Dodik trenutno nalazi u inozemstvu, svi mogući scenariji njegovog uhićenja ostaju samo nagađanja, piše dalje TAZ i dodaje da mu je u utorak u Sarajevu zakazano novo suđenje zbog optužbi za pranje novca. Istraga se odnosi na financiranje njegove luksuzne vile u elitnom beogradskom naselju Dedinje. TAZ navodi i da se Dodik, osim toga, našao i „u političkoj izolaciji”. Najprije je tijekom svoje posjete Izraelu prošlog ponedjeljka došlo do „diplomatskih napetosti”, jer ga „izraelska vlada smatra nepoželjnom osobom”. „Dodik odbacuje sve optužbe i predstavlja sebe kao žrtvu međunarodne zavjere. Čak ni njegov mentor, predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, trenutno mu ne može pružiti podršku. Srbija je već mjesecima zahvaćena protestima protiv vlasti, a situacija je daleko od stabilne”, zaključuje Tageszeitung iz Berlina..