U Sloveniji najavljen veliki protesti protiv Janeza Janše

.
VIŠE građanskih udruga i nevladinih organizacija najavilo je za petak popodne velik prosvjed u Ljubljani protiv vlade Janeza Janše, uz upozorenje policije da se radi o neprijavljenom okupljanju, zbog čega će se nadzirati demonstranti i zatvoriti pristup dijelu grada u kojemu su zgrade parlamenta i vlade.

Novi prosvjedi izazov su nestabilnoj vladajućoj koaliciji premijera Janeza Janše, koja se danas susreće i s izazovom u parlamentu jer želi smijeniti predsjednika parlamenta koji se "odmetnuo" i priključio oporbenim kritikama na račun vlade.

 

Pozivi na veliki popodnevni skup proširili su se zadnjih dana društvenim mrežama, a uobičajenim manjim protuvladinim okupljanjima petkom, tzv. "biciklističkim" protestima, ovaj će se put prema najavama medija pridružiti organizacije sindikata i umirovljenika, studenti, akademska sfera, ekološke udruge, umjetnici te marginalizirane skupine, nezadovoljne djelovanjem sadašnje vlade u pandemiji koronavirusa i Janšinim stilom vladanja.

 

Policija je objavila da poziva sudionike skupa koji nije prijavljen na poštovanje protuepidemijskih mjera i policijskih uputa, da će područje događanja biti pod videonadzorom, uz upozorenje da na skup ne nose opasne predmete niti dovode djecu i da se u slučaju nereda udalje od mjesta incidenta.

 

"Policija je i na ove prosvjede spremna. Ne računamo na izgrede jer svi govore da će biti mirni, ali će policajci biti spremni i na eventualne izgrede koje će u najvećoj mogućoj mjeri i spriječiti", izjavio je za televizijsku postaju Nova24.si ministar unutarnjih poslova Aleš Hojs, dodavši da bi svi koji takve neprijavljene skupove organiziraju morali biti odgovorni prema sebi i drugima.

 

"Prosvjednički pokret"

"Prosvjednički pokret" koji stoji iza organizacije prosvjeda pozvao je policiju da na skupu poštuje prava sudionika, nakon kritika na račun postupanja policije, koje su se pojavljivale u ranijim slučajevima, te je pozvao na monitoring događanja međunarodne organizacije, na što se odazvao Amnesty International Slovenija, prenose slovenski mediji.

Potporu skupu izrazile su i neke stranke iz lijeve opozicije, dok je premijer Janša ustvrdio da iza ovih, kao i ranijih prosvjeda, stoje one političke snage koje žele srušiti njegovu vladu.

 

Parlamentarna oporba u srijedu navečer nije uspjela osigurati dovoljno zastupničkih glasova za pokretanje ustavne tužbe protiv premijera Janše, ali je najavila da se i dalje zauzima za odlazak ili smjenu njegove vlade i raspisivanje novih izbora.

 

Tijekom današnje izvanredne sjednice parlamenta, vjerojatno u kasnim večernjim satima, na dnevni bi red zastupnika mogla doći još jedna kritična točka važna za vladu i opoziciju.

 

Riječ je o glasovanju o smjeni predsjednika parlamenta Igora Zorčiča, čiji odlazak zahtijeva vlada nakon što je napustio vladajuću koaliciju i koalicijsku Stranku modernog centra (SMC) i formirao vlastiti zastupnički klub.

 

Za prvi pokušaj njegove smjene prošlog mjeseca Janšinoj je koaliciji nedostajao jedan glas do apsolutne natpolovične parlamentarne većine, pa su ovaj put mogući zapleti u proceduri, ovisno o nazočnosti zastupnika budući da je važan svaki glas.