Objavljen tajni dokument Pentagona: Odvraćanje Rusije više nije američki prioritet

x

Prema pisanju The Washington Posta, iz dokumenta je jasno da SAD daju prednost odvraćanju Kine nad "rizikovanjem" u Evropi i drugim dijelovima svijeta.

Dokument pod nazivom "Privremene strateške smjernice za nacionalnu odbranu" u pojedinim dijelovima, prema pisanju The Washington Posta, doslovno citira izvještaj konzervativnog think-tanka Heritage Foundation.

Detaljno opisuje viziju predsjednika Donalda Trumpa o tome kako se pripremiti i pobijediti u potencijalnom ratu s Kinom, zaštititi Sjedinjene Države od "prijetnji iz njihovog neposrednog okruženja" te ovladati Panamskim kanalom i Grenlandom.

Što se tiče Evrope, Pentagon će, uzimajući u obzir kadrovska i resursna ograničenja, vršiti pritisak na saveznike na Starom kontinentu, Bliskom istoku i u istočnoj Aziji da povećaju izdvajanja za odbranu i preuzmu glavnu ulogu u odvraćanju Rusije, Irana i Sjeverne Koreje.

Dok je Nacionalna strategija odbrane Bidenove administracije iz 2022. godine naglašavala savezništva u borbi protiv ruske agresije, Hegsethova direktiva navodi da bi NATO trebao preuzeti "mnogo veći" dio tog tereta, jer će se SAD ustručavati da doprinesu svojim snagama s obzirom na to da su im prioriteti drugdje.

Uputstvo na devet stranica

Hegsethovo devetostranično uputstvo za američku nacionalnu odbranu priznaje da bi SAD pružile značajnu – ako uopće bilo kakvu - podršku Evropi u slučaju ruske agresije, pri čemu se napominje da Washington namjerava vršiti pritisak na NATO saveznike da preuzmu primarnu odgovornost za odbranu regiona.

"SAD će podržati Evropu samo nuklearnim odvraćanjem Rusije, a NATO bi trebao računati isključivo na američke snage koje nisu neophodne za odbranu domovine ili odvraćanje Kine", stoji, prema pisanju The Washington Posta, u dokumentu. Značajno povećanje evropskog doprinosa vlastitom odbrambenom teretu, prema Hegsethovom uputstvu, također će osigurati da NATO može pouzdano odvratiti ili pobijediti rusku agresiju.

Kinu su kao najveću prijetnju Sjedinjenim Državama okarakterizirali i prva Trumpova administracija i kasnija vlada Joea Bidena, zbog čega su započele pripreme za sukob u Pacifiku. Instrukcije za Pentagon pod Hegsethovim vodstvom kao najveću prijetnju vide potencijalnu kinesku invaziju na Tajvan i preusmjeravaju američke vojne napore, uključujući izgradnju baza, prema indo-pacifičkom području.

Nove smjernice Pentagona uključuju povećanje prisustva snaga putem podmornica, bombardera, bespilotnih brodova i specijalnih jedinica vojske i marinaca, kao i veći fokus na bombe koje uništavaju utvrđene i podzemne ciljeve.

Istovremeno, Trump i članovi njegove administracije kritizirali su Tajvan zbog nedovoljnih ulaganja u vlastitu odbranu te su insistirali da ostrvo poveća svoje vojne izdatke na čak 10 posto svog BDP-a. To je značajno više nego što izdvajaju SAD i njihovi evropski saveznici.