U Jajcu sutra obilježavanje godišnjice stradanja Bošnjaka: Najmlađa žrtva imala devet godina

,
Upravo nošenjem ovog jezeračkog cvijeta želi se poslati poruka širom Bosne i Hercegovine da se zločin neće zaboraviti

Sa ranijeg obilježavanja

FOTO: JAJCE ONLINE

Centralni dio manifestacije obilježavanja zločina na području Medžlisa Islamske zajednice Jajce pod nazivom „Spomen njima, po(r)uka nama”, odnosno Dani obilježavanja šehidskog mevluda i zločina održat će se u Jezeru kod Jajca, kada će biti obilježena 30. godišnjica od stradanja 57 Bošnjaka Jezera, Ljoljića i Čerkazovića.

Te kobne 1992. godine ubijene su žene, djeca, starci pa čak i čitave porodice ubijeno je 36 muških i 21 ženska osoba, 7 maloljetnih osoba, 17 osoba preko 65 godina starosti, pronađeno i ukopano ukupno 39 osoba, nije pronađeno 18 osoba.

 

 

Bacanje cvijeća u rijeku

Najstarija osoba Bešlić Mevla imala je 86 godina, dok je najmlađa osoba Zobić Adis imao samo 9 godina.

Prosjek godina ubijenih osoba je 51 godina.

Ova tradicionalna manifestacija bit će održana u subotu, 4. juna u 12 sati, simboličnim bacanjem cvijeća u rijeku Plivu, učenjem fatihe kao i prigodnim programom u Carskoj ili Sultan Bajazidovoj džamiji u Jezeru poslije podne-namaza.

Završni dio manifestacije planiran za 5. juni, kada će se odati počast i proučiti dova na Centralnom spomen-obilježju šehidima i poginulim borcima općine Jajce, te otkriti prve spomen ploče genocida nad Bošnjacima Bosne i Hercegovine.

 

Traže pravdu

Sud BiH je izrekao prvostepene presude bivšim pripadnicima rezervnog sastava milicije RS, Miloradu Saviću, Mirku (Špire) Pekezu i Mirku (Mile) Pekez.

Odlukom Ustavnog suda BiH iz 22. oktobra 2013. godine ukinuta je drugostepena presuda Pekezu i drugima zbog pogrešne primjene krivičnog zakona. Puštanjem 18. novembra 2013. godine došlo je do traumatizacije preživjelih i porodica ubijenih.

Porodice ubijenih traže da konačno budu pronađeni preostali posmrtni ostaci, a istovremeno traže pravdu i kažnjavanje zločinaca. Bijela ruža ili cvijet “Sjećanja” postao je neslužbeni simbol u znak sjećanja na žrtve na području općine Jezero, a osmislila ga je Amela Iskrić-Hadžić, diplomirani inžinjer arhitekture.

Upravo nošenjem ovog jezeračkog cvijeta želi se poslati poruka širom Bosne i Hercegovine da se zločin neće zaboraviti.