Vijeće ministara trebalo bi što prije realizirati proces obnove svoje mrežne infrastrukture, a posebice uzimajući u obzir zastarjelu opremu, kao i činjenicu da je određen broj mrežnih uređaja otkazao, piše Večernji list BiH.
Vijeće ministara usvojilo je tako izvješće Glavnog sekretarijata o stanju sistema e-Vlade, a u kojemu se izražava potreba kapitalnih ulaganja u IT infrastrukturu, kako iz budžeta tako i iz međunarodne pomoći, u cilju unaprjeđenja procesa digitalizacije, odnosno e-uprave. Potvrđeno je kako je Glavni sekretarijat intenzivirao komunikaciju sa stranim donatorima, a koji bi financijski podržali projekte daljnje izgradnje IT infrastrukture, a pritom je Vijeće ministara dalo i punu potporu Sekretarijatu za realizaciju projekta s USAID-om za nadogradnju postojeće GSB platforme.
Situacija u mreži
Večernji list imao je uvid u izvještaj o realizaciji preporuka iznesenih u analizi, a iz kojega je vidljiv stepen ispunjavanja navedenih zadataka, ali uz opasku kako je problematika financiranja u protekom razdoblju negativno utjecala na situaciju. U razdoblju od usvajanja analize (kraj 2018. godine) pa do pisanja ovoga izvještaja Glavni sekretarijat je nа sve načine pokušavao realizirati preporuke koje je usvojilo Vijeće ministara, ali, kako se navodi, “što zbog nerazumijevanja institucija koje koriste sistem e-Vlade, što zbog višegodišnjeg neusvajanja budžeta institucija BiH, stanje infrastrukture e-Vlade na rubu je funkcioniranja, a time je i rad samih servisa doveden u pitanje, pa je situacija postala alarmantna”.
Trenutačno, navodi se u izvještaju, 58 institucija na razini BiH djelomično ili u potpunosti koristi servise i sistem e-Vlade, a u proteklom razdoblju, od usvajanja analize, i nekoliko novih institucija počelo je koristiti servise e-Vlade.
“Ono što je posebno potrebno istaknuti, a što je vidljivo i iz naših izjašnjenja po preporukama prihvaćenima u analizi, jest da je financiranje institucija BiH, ра tako i Glavnog sekretarijata Vijeća ministara BiH, bilo neredovito i otežano, pogotovo u segmentu kapitalnih ulaganja. Bez kapitalnih ulaganja u infrastrukturu bit će gotovo nemoguće u idućem razdoblju održavati postojeći sistem i servise” – navodi se u ovom izvještaju.
Iz Glavnog sekretarijata pritom ističu kako je posljednjih godina određen broj mrežnih uređaja otkazao, a taj trend vjerovatno će se nastaviti i u idućem razdoblju, što u konačnici onemogućava rad zaposlenih u institucijama Bosne i Hercegovine. Također, upozoravaju, kompletna infrastruktura centra zastarjela je i vrijeme je za njeno obnavljanje, što je i bilo predviđeno kao kapitalno ulaganje u budžetu za 2021., pa onda i za 2022. godinu.
“I uz to, Glavni sekretarijat Vijeća ministara BiH konstantno se susreće s problemom odljeva IT kadrova, tako da je u proteklih godinu i po dana iz Službe za razvoj i održavanje sistema elektroničkog poslovanja i e-Vlade otišlo troje zaposlenih, među kojima je i rukovoditelj Službe” – napominju iz Glavnog sekretarijata.
Kapitalna ulaganja
Postupajući ро prvoj preporuci, Glavni sekretarijat Vijeća ministara BiH je, podsjećaju, kroz DOP 2020. – 2022., tačnije u 2021. godini, planiralo idejni projekt koji bi imao za cilj utvrditi stvarne potrebe u mrežnoj infrastrukturi. Ovaj projekt trebao bi obuhvatiti kako pasivnu tako i aktivnu mrežnu infrastrukturu i predložiti rješenja zа zamjenu postojećih uređaja aktuelnim verzijama koje će osigurati funkcionalnost, sigurnost i pouzdanost svih servisa Vijeća ministara BiH i svih institucija koje se nalaze u informacijskom sistemu e-Vlade.
Uzimajući u obzir činjenicu da je stanje aktivne mrežne opreme takvo dа je potrebna njena što žurnija zamjena, a da bi analiza pasivne zahtijevala vrijeme i usporila nabavku aktivne mrežne opreme, planiraju da analiza pasivne mreže bude dio nabave aktivne mrežne opreme kroz specifikaciju same nabavke. U sklopu konsolidacije aktivne mrežne opreme, a koja je spomenuta u uvodnom dijelu, predviđeno je kapitalno ulaganje u DOP-u 2022. – 2024. u iznosu оd 650.000 KM, koji bi obuhvatio i rekonstrukciju Wi-Fi mreže.
“Uzevši u obzir činjenicu da se ovaj projekt može raditi u fazama, Glavni sekretarijat Vijeća ministara BiH u redovitom je budžetu smanjio tražena sredstva u 2022. godini na 150.000 KM za 2022. godinu kako bi završilo zamjenu određenog broja mrežnih uređaja, a ostala sredstva, ako ne budu odobrena aneksom, tražiti možemo u budžetu za iduće godine, i to 250.000 KM za 2023. godinu i 250.000 KM za 2024. godinu. Ova nabava odnosi se isključivo na nabavku mrežne opreme (switcheva) zа institucije BiH – objasnili su iz Glavnog sekretarijata.