O bezuspješnom pokušaju hapšenja predsjednika RS, ili šta god je predstavljao dolazak nekoliko inspektora SIPA-e pred policijski kordon ispred Administrativnog centra Vlade RS u Istočnom Sarajevu, osim domaćih i regionalnih izvijestili su i svjetski mediji. O ovoj akciji, ali i stanju u BiH i regionu, međunarodnim odnosima i izlasku iz krize, za “Avaz” govori Boško Jakšić, dugogodišnji novinar i vanjskopolitički analitičar iz Beograda.
Ključno pitanje
- Ja se zaista pitam da li je SIPA očekivala da će uhapsiti Dodika u Istočnom Sarajevu. Da će se neko ko tako otvoreno napada ustavni poredak BiH dobrovoljno predati ili da neće tražiti da ga štiti MUP RS, kojeg je on u značajnoj mjeri pretvorio u svoju ličnu gardu. SIPA je morala da pretpostavi da bi moglo da dođe čak i do obračuna, ali da se Dodik ne bi predao čak i da je bilo mrtvih. Iz čitave ove epizode stičem jedan utisak da je cilj bio da se pokaže još jednom da je Dodik odmetnik od pravde, ali zar to i ranije nismo znali – kaže Jakšić.
Ocjenjujući je kao “epizodu za zaborav”, Jakšić u širem kontekstu ukazuje na koji način danas uopće i funkcionira pravda. Međunarodni krivični sud je raspisao potjernice za Vladimirom Putinom i Benjaminom Netanjahuom (Netanyahu) zbog zločina u Ukrajini, odnosno Gazi, ali oni putuju svijetom, samo pažljivije biraju adrese.
- Tako i Dodik, on je čas u Beogradu, čas u Moskvi. Sud BiH ga je prvostepeno osudio zbog nepoštovanja odluka visokog predstavnika i pitanje je gdje smo sada. Dodik sve to ignoriše jednostavno jer mu se može. Ključno pitanje je zašto nema crvene Interpolove potjernice – dodaje Jakšić.
Nakon što je odlučio da se ne odaziva pozivima pravosudnih organa i krene u donošenje secesionističkih zakona i Dodikov život postao je kompliciraniji, tvrdi Jakšić, i skuplji, jer sve operacije njegovog osiguranja moraju biti plaćene.
- Politička klima danas povoljnija je po Dodika nego prije dvije godine. On je za to vrijeme dobio Viktora Orbana, kao otvorenog saveznika iz zemlje članice EU, sve vrijeme ima leđa u Aleksandru Vučiću, a po izjavi patrijarha Porfirija u Moskvi vidimo da se ponovo spominje srpski svijet, kao omiljeni Dodikov narativ. Istini za volju, Tramp ga nije skinuo s crne liste, ali Dodik može da očekuje da ga Tramp sigurno neće dalje sankcionisati ili pritiskati kao što činila neka druga američka administracija. Putin s njim igra svoju regionalnu igru, jer sve vrijeme želi da BiH drži u hronično nestabilnoj situaciji, a ako mu zatreba da destabilizuje i region, i Evropu – ističe Jakšić.
Osim deklarativnih osuda i podrške teritorijalnom integritetu i suverenitetu BiH, uz sankcije Njemačke i Austrije, iz Evrope izostaje snažniji angažman na suzbijanju politike koja vodi u anarhiju i podjelu zemlje. Jakšić podsjeća da takav odnos prema cijelom regionu Evropa ima već nekoliko decenija. Tome u prilog ide i status zemalja zapadnog Balkana koje se već dugo ne pomjeraju ka članstvu u EU.
- Sve se svodi na decenijsko recitovanje gotovo istih ispraznih diplomatskih fraza i obećanja o tome da Evropa neće biti kompletirana bez zapadnog Balkana, da su vrata otvorena, da će Evropa na sve načine pomoći. Rezultati u praksi dovode do pitanja kako nam to Evropa pomaže, a imamo autokoratiju u Srbiji i Dodika u RS. Nije neobično što Evropa svojim ponašanjem regrutuje sve više euroskeptika u regionu, koji je prije desetak godina bio veoma optimistički raspoložen prema EU. Dio objašnjenja je da je Evropa suočena sa sopstvenim, ozbiljnim problemima, koji su sada komplikovaniji u vremenima sukoba s Trampom, ali to ipak nije objašnjenje zašto bar dio skupo plaćene birokratije u Briselu ne može da nastavi da se bavi zapadnim Balkanom i da ponudi neka rješenja, koja bi išla dalje samo od toga da se ponude pare iz Plana rasta – pojašnjava Jakšić, naglašavajući da su regionu od miliona eura potrebnije kvalitativne političke i društvene promjene.
Širi sukob
Dok iz pojedinih evropskih zemalja stižu sve otvorenije najave nekog šireg sukoba s Rusijom, Jakšić ne vidi razloge za takve strahove. Smatra da Rusija neće ući u direktan sukob sa Zapadom, posebno nakon ustupaka koje joj SAD nude oko Ukrajine.
- Čini mi se da sve ide prema ciničnom završetku rata da će Ukrajinci biti prodati zarad Trampove ideje da normalizuje odnose s Rusijom, da joj ukine sankcije, uspostavi novu energetsku saradnju, a Ukrajincima uzme eksploataciju rijetkih minerala i da prizna teritorijalne gubitke Ukrajine. Predsjednik Zelenski nema izbora osim da ponavlja da Ukrajina to nikad neće prihvatiti. U situaciji u kojoj se nalazi evropski kontinent, čini mi se da ćemo i mi ovdje završiti u statusu quo. Dodik je u ovom trenutku jedna poželjna “nevjesta” na više svjetskih adresa i on to kapitalizira, tako se i ponaša ignorišući sve, uključujući i pravne norme, kaže Jakšić
– zaključio je vanjskopolitički analitičar Boško Jakšić.
Politički status
- Ne vjerujem ni u kakve oružane sukobe u regionu, prije svega što su ovdje ljudi umorni od ratova i ne vidim potencijala ko bi za to bio spreman, osim ekstremne manjine koja postoji među Srbima, Hrvatima i Bošnjacima. To je nedovoljno za repliku 90-ih. Međutim, strahujem od jednog političkog statusa quo, koji ne obezbjeđuje reforme ni ostvarenje cilja kojeg svi imamo, a to je članstvo u EU – poručuje Jakšić.
Foto: Facebook