U organizaciji Bosanskog akademskog društva u Austriji, u bečkoj dvorani Diplomatske akademije održana je memorijsko-kulturna manifestacija „833 godine Povelje Kulina bana“.
U prepunoj dvorani, građani Bosne i Hercegovine okupljeni oko ideje njegovanja Povelje Kulina bana, još jednom su podsjetili na važnost ovog dokumenta napisanog na bosančici prije 833 godine.Ideji Akademskog društva iz Beča, sada su se pridružili i državljani BiH koji žive u nekoliko drugih evropskih zemalja.
“Ove godine sam imao priliku, prošle sedmice već, u Ljubljani biti na obilježavanju rođendana Bosne, a onda sam bio u Kopenhagenu krajem ovog mjeseca također gdje naši, Bosansko akademsko društvo u Danskoj, obilježava rođendan Bosne, u Francuskoj također krajem godine, a najava u Njemačkoj će biti negdje u novembru”, kaže predsjednik Bosanskog akademskog društva Sirađ Duhan.
Povelja je prvi pisani trag da je BiH bila država na šta austrijska dijaspora ukazuje ovom manifestacijom.
“Zašto je važna? Jer to je, ipak, jedna tradicija, ja smatram da je ona isto potrebna da se njeguje. To je komad Bosne koji je ovdje duboko ugradjen u austrijsku kulturu i to se njeguje ovdje. Međutim ono što je interesantno u ovoj prilici je ne samo dodjela studentskih nagrada, nego ove godine smo odlučili da tražimo najboljeg naučnika prijeklom iz BiH”, kaže počasni konzul BiH u Austriji Davul Ljuhan.
Najbolji mladi naučnik je Edin Muratspahić, nastupili su brojni renomirani muzički umjetnici iz BiH koji žive i rade u Austriji, između ostalih Nataša Mirković, Edina Sadiković i Lejla Fitozović.
“Jako sam radosna što sam dobila nagradu kao najbolji student u mojoj kategoriji. Posebno sam radosna, volim nauku, volim učiti i drago mi je da se naši studenti tako podržavaju u Austriji”, navodi studentica Melisa Midžan.
A očuvati kolektivno pamćenje na političku i kulturnu historiju, predočavati je novim generacijama, cilj je ove tradicionalne manifestacije povećene rođendanu Kulina Bana u Beču.