Na poziciju glavne državne tužiteljice, Gordana Tadić je imenovana 2019. godine. Uslijedio je, prema ocjenama mnogih, sunovrat Tužilaštva. Gotovo svakodnevne afere. Tadić su pratili medijski natpisi o tome da je naplaćivala od države stan u kojem nije boravila, da je iznajmljivala dijelove porodične kuće kladionici. Tužilaštvo BiH za vrijeme njenog rukovodstva gotovo da se i nije bavilo procesuiranjem ratnih zločina, niti je podiglo jednu pažnje vrijednu koruptivnu optužnicu, uz izuzetak slučaja “Respirator”. Glavna tema državne parlamentarne Istražne komisije često je bila upravo Tadić.
“Je li u pravu bio gospodin Pribe pogriješio kada je napisao da Poseban odjel u Tužilaštvu BiH nema nikakve rezultate, je li on pogriješio tu?, pitao je Damir Arnaut.
Poštujem stručnjake koji to rade, ali u ovoj godini mi ćemo to popraviti pa vi vidite da je krenula visoka korupcija”, kazala je Gordana Tadić pred Istražnom komisijom u oktobru 2020. godine
Karijeru joj je obilježio i snimak s šefom Obavještajne službe, koji joj traži obustavu istrage protiv njega u predmetu “Diploma”. A State Department tvrdi kako imaju kredibilne dokaze da je štitila političke pokrovitelje od procesuiranja.
“Gordana Tadić, obavljajući dužnost glavnog tužitelja BiH uticala je na javne i pravosudne procese kako bi zaštitila političke saveznike od istraga i procesuiranja u zamjenu za njenu poziciju glavnog tužioca i politički uticaj”, navode iz State Departmanta.
Mandat joj je obilježilo i bjekstvo optuženika za genocid, Milomira Savčića. Netransparentnost prema javnosti. Na koncu je smijenjena zbog malverzacija sa sistemom za dodjelu predmeta tužiocima, birajući ih shodno političkim i ličnim razlozima, što se navodi i u obrazloženju američkog Ministarstva finansija. Tadić i danas sve negira, tvrdeći da čitav život radi pošteno. Protiv nje se ne vodi nikakav postupak, kaže i njen advokat. A ovo je odgovor iz Tužilaštva BiH.
“U Tužiteljstvu BiH na instrukciju v.d. glavnog tužitelja, početkom godine formiran je predmet u kojem se već vrše provjere za fizičke i pravne osobe iz BiH koje su obuhvaćene međunarodnim sankcijama, pa će se i prema navedenim osoba, na taj način postupati” , kažu iz Tužilaštva BiH.
Protiv Asima Sarajlića, koji je od jučer također na američkoj crnoj listi, Tužilaštvo KS podiglo je dvije optužnice. Predmet Bosna u kojem se tereti da je kao član organizovane grupe, počinio niz krivičnih djela, među kojima primanje nagrade, trgovina utjecajem, koristeći položaj da posreduje prilikom zapošljavanja u javnim preduzećima. 2020. desila se tzv. “Afera Asim”. Sarajlić je optužen i u ovom slučaju zbog sumnje da je počinio krivična djela davanje dara i drugih oblika koristi, a tiče se nuđenja posla stranačkom kolegi u zamjenu za glasanje za predsjednika sarajevskog Kantonalnog odbora SDA, ali i sumnjivog izbora tadašnjeg gradonačelnika Sarajeva, Abdulaha Skake.
“Ja sam evo građanima poručio šta mislim o ovoj situaciji, ja nisam od danas više dio ni rukovodstva ni predsjednik Kantonalnog odbora ni Kadrovske komisije. Ali ste delegat u Domu naroda BiH? Ostavite to malo vremenu”, rekao je Asim Sarajlić, u martu 2020.godine.
Lider SDA, Bakir Izetbegović svojevremeno je pojasnio da Sarajlić neće biti sankcionisan oduzimanjem pozicija na koje ga je “narod izabrao”, obrazlažući to i argumentom da je “bio ranjavan”. Danas se iz SDA ne oglašavaju, dok im opozicija poziva partnere u vlasti da im okrenu.
Foto : N1