Veterinarski stručnjaci u Bosni i Hercegovini i regionu upozoravaju na potencijalno širenje kuge malih preživara, ozbiljne virusne bolesti koja prvenstveno pogađa ovce i koze.
Bolest je već registrirana u dijelovima Balkana, uključujući Grčku i Rumuniju, što predstavlja neposrednu prijetnju za zemlje regiona, uključujući BiH. Nedavna okupljanja stručnjaka u Banjoj Luci bila su posvećena podizanju svijesti i pripremi za moguću pojavu bolesti.
Kuga malih preživara (PPR) izaziva značajne gubitke u populacijama malih preživara, s procijenjenim morbiditetom od 100% i mortalitetom koji može doseći 90%. Virus se prenosi bliskim kontaktom zaraženih i zdravih životinja te kontaminiranim okruženjem, uključujući hranu i vodu. Iako bolest ne pogađa ljude, indirektni utjecaji na javno zdravlje i ekonomiju su značajni, posebno zbog povećane upotrebe veterinarskih lijekova i potencijalnog razvoja rezistencije bakterija na antibiotike.
Širenje bolesti i globalni odgovor
Bolest, koja je do sada prijavljena u više od 70 zemalja, uzrokuje godišnje ekonomske gubitke od preko 2 milijarde dolara. Nekontrolisani transport stoke, klimatske promjene i ograničena pokrivenost vakcinacijom dodatno doprinose njenom širenju. Svjetska organizacija za zdravlje životinja (WOAH) i FAO pokrenuli su globalnu inicijativu s ciljem eliminacije bolesti do 2030. godine, kroz vakcinaciju, unapređenje dijagnostike i edukaciju farmera.
Pripreme u regionu i preporuke stručnjaka
U Bosni i Hercegovini, stručnjaci naglašavaju potrebu za hitnim mjerama kako bi se zaštitila domaća proizvodnja i minimizirali potencijalni gubici. Preporučuju brzo otkrivanje, ograničeno kretanje zaraženih životinja, primjenu biosigurnosnih mjera, dezinfekciju i eutanaziju oboljelih jedinki. Vakcinacija i karantin ostaju ključne strategije u suzbijanju širenja bolesti.
Stručnjaci ističu važnost kontinuiranog praćenja situacije i edukacije lokalnih zajednica kako bi se smanjili rizici i osigurala stabilnost stočarske industrije.