Šta čeka naša Vlast? Privreda trpi gubitke zbog urušene pruge u Donjoj Jablanici

.
Usljed urušavanja željezničke pruge u Donjoj Jablanici, izazvanog klizištem tokom poplava prije mjesec dana, privreda Federacije BiH bilježi ogromne gubitke. Procjenjuje se da je već izgubljeno desetine miliona konvertibilnih maraka, dok su hiljade radnih mjesta dovedene u pitanje, pišu Nezavisne novine.

 

Tokom poplava koje su pogodile Jablanicu u oktobru, oborinske vode su pokrenule masivno klizište koje je uništilo željezničku prugu na dužini od 200 metara, ostavljajući je da visi u zraku. Ovaj dio pruge, koji povezuje Sarajevo, Hercegovinu i luku Ploče, ključan je za transport robe i ljudi.

Prema saopštenju “Željeznica FBiH”, dnevni gubitak zbog prekida saobraćaja iznosi 280.000 KM, što je do sada rezultiralo štetom većom od 12,8 miliona KM. Direktor “Global Ispat Koksne industrije Lukavac” (GIKIL), jednog od najvećih korisnika ove rute, već je podnio ostavku zbog problema u poslovanju izazvanih obustavom transporta.

Premijer FBiH Nermin Nikšić najavio je da će Vlada preuzeti inicijativu kako bi se problem što prije riješio. “Zbog toga će to presjeći Vlada na sljedećoj sjednici, bez obzira na to ko je odgovoran. Cijeli je niz odgovornih i o tome ću govoriti na sjednici Vlade”, rekao je Nikšić.

Mirsad Jašarspahić, potpredsjednik Privredne komore FBiH, upozorava da posljedice privrednog zastoja mogu biti katastrofalne.

 

“Posljedice nemogućnosti transporta ovim putem se ne mogu mjeriti. Vrlo je teško izmjeriti u brojkama koliko privreda gubi dnevno, te koliko dugoročno gubi. Imali smo sastanke u “Željeznicama FBiH, pa u Vladi Federacije BiH. U pojedinim kompanijama će doći do dramatične situacije, čak možda i do zaustavljanja pogona. GIKIL ide ka tome. Ako oni zaustave svoje pogone, nema koksa za “ArcelorrMittal” u Zenici i tako dalje. Da ne govorim o tome kakve su ovo posljedice za kompanije koje izvoze tim putem. Posljedice su katastrofalne. Ako se ovo nastavi, nema potrebe da željeznice uopšte postoje, jer one žive najvećim dijelom od transporta robe. Najveći ugovori su “ArcelorMittala”, GIKIL-a, “Elektroprivrede BiH” i tako dalje. “Željeznice RS” su takođe u problemu. Kompanije su ljute, u bezizlaznoj su situaciji. Ono što je najbitnije, mi još ne znamo kada počinje sanacija pruge, a mjesec i po dana je prošlo”, istakao je Jašarspahić.

Ekonomista Igor Gavran smatra da su gubici privrede nemjerljivi i da situacija pokazuje sistemske slabosti. “Dok su gubici ‘Željeznica FBiH’ veliki, mnogo su manji problem u poređenju s hiljadama ugroženih radnih mjesta. Privreda pokušava pronaći alternativne pravce transporta, ali su oni skupi, neodrživi i često nepraktični,” zaključio je Gavran.

Privreda sada očekuje konkretne mjere i hitne akcije kako bi se pruga što prije sanirala, čime bi se izbjegle dodatne štete i stabilizovala situacija.

Foto: CH