"Uslovljavanja dolaze iz unutrašnjih razloga. Dakle, tako se jednostavno želi pokazati, pošto Bakir Izetbegović - odnosno SDA - konroliše dva člana Predsjedništva, gdje leži politička moć. Upravo zbog toga se ispostavila ovakva jedna klackalica i ovakvo jedno uslovljavanje i, u slučaju da se prihvati ovaj plan, da se pokaže da Dodik nema tu političku moć. Prema tome, uvjeren sam da je to jedno nastojanje da se unutrašnji balans snaga pomjeri i na jednu i na drugu stranu", kaže Šolaja.
On dodaje da je prioritet za Bosnu i Hercegovinu da se sada uspostave institucije, ali da to zahtjeva "bolne kompromise".
"Mislim da postaje sve jasnije da je prioritet da se u BiH konstituišu institucije u skladu sa izbornim rezultatima. To je svakako zakonska obaveza. Najgore što može da se desi jeste da BiH nema institucije. Zaista i u međunarodnom slučaju se pokazala kao neuspjela, propala i nefunkcionalna država, tako da je to sada najvažniji zadatak. To naravno traži bolne kompromise, naročito za one koji insistiraju na MAP-u, ali očigledno je da i iz međunarodne zajednice dolaze neki signali da bi u ovom trenutku bilo bolje formitrati institucije", rekao je Šolaja.
Šolaja kaže da ni NATO ne uslovljava Bosnu i Hercegovinu usvajanjem Godišnjeg nacionalnog plana (ANP), ali da Alijansa "ne uvozi krize".
"NATO nikada to nije postavljao kao uslov, zato što NATO u članstvo uzima zemlje u skladu sa demokratskim principima. Dakle nema odluke bez Republike Srpske. NATO ne uvozi krize, oni imaju svoja pravila kako neko postaje član. I ako taj neko dolazi sa unutrašnjim konfliktom onda nema ulaska u NATO. Kao što ste vidjeli, ne samo NATO, nego ni EU ne uslovljava. Prioritet je znači formiranje institucija", objasnio je Šolaja.