Pomenuti iznosi za hranu su, naravno, pusti san za veliku većinu porodica, s obzirom na to da građani BiH nerijetko ne zarađuju ni toliko da mogu da podmire ovaj izdatak. On, u teoriji, podrazumijeva vrste i količine hrane koje bi jedna porodica trebalo da ima na raspolaganju, da bi se računalo da u ishrani imaju sve ono što se u normalnim državama podrazumijeva za uravnoteženu i zdravu ishranu.
Nažalost, riječ je samo o spisku pustih želja, s obzirom na to da je situacija u praksi drastično drugačija.
Naime, na hranu i ostale izdatke jedno domaćinstvo u Bosni i Hercegovini u prosjeku mjesečno potroši 1.775 KM. To je pokazala Anketa o potrošnji domaćinstava u BiH 2021/22, prema kojoj je prosječni trošak po tročlanom domaćinstvu za hranu iznosio 538, a za neprehranu 1.237 KM.
Tročlano domaćinstvo na meso je u pomenutom periodu mjesečno trošilo 125 KM. Ako se u obzir uzme činjenica da kilogram mesa u prosjeku košta oko 20 KM, nije teško izračunati da jedno domaćinstvo na jelovniku dnevno ima oko 200 grama teletine, junetine ili piletine.
Za voće, domaćinstvo u prosjeku mjesečno izdvaja 41, a za povrće 53 KM. Tačnije, dnevno na voće trošimo nepunih 1,5, a na povrće 1,8 KM. To znači da, u prosjeku, jedno tročlano domaćinstvo dnevno kupuje kilogram jabuka ili, na primjer, kilogram banana, ali svaki drugi dan. Kad je riječ o trošku za povrće, porodica dnevno kupuje kilogram kupusa ili svaki drugi dan, na primjer, manje od kilograma paprika.
Sudeći prema istraživanju “Landgeist Mapa”, jedemo gotovo najmanje mesa u regionu.
Istraživanje sprovedeno prošle godine kaže da se u BiH pojedu oko 43 kilograma mesa godišnje po stanovniku, po čemu smo skoro posljednji u regionu. Ispred nas su Srbija, Crna Gora i Hrvatska, a iza nas Makedonija.
S druge strane, stanovnik BiH u prosjeku godišnje pojede oko 60 kilograma voća.
Naravno, sve pomenute brojke predstavljaju prosjek, što znači da u BiH ima dosta onih koji ni to sebi ne mogu da priušte, ali i onih koji, s obzirom na primanja, mogu da kupe i ptičjeg mlijeka.