Tragedija u Sjevernoj Makedoniji otvorila je pitanje koliko su sigurni ugostiteljski objekti u Bosni i Hercegovini. Vrše li se redovne inspekcijske kontrole i šta se poduzima s ciljem prevencije u slučaju uočenih nepravilnosti? Poštuju li se ili zanemaruju standardi u osiguravanju objekata?
Koliko je objekata koji primaju i do tri puta veći broj osoba od dozvoljenog, nedostatak panik rasvjete u slučaju evakuacije, mali broj ulaza, ali i neupotrebljiva oprema nisu rijetkost. Problem na koji ukazuju stručnjaci – nesprovođenje zakona.
“Nama se često desi da vidimo ormariće, opremu unutra, ali da kažem taj hidrantni vod nije u funkciji iz nekog razloga”, kaže sudski vještak Nermin Hurić za BHRT.
Stiče se utisak, stoga, da mnogi hidranti služe samo kao “ukras”. Inspektori Republike Srpske najavili su ciljane kontrole provođenja mjera zaštite od požara i upotrebe pirotehnike u ugostiteljskim objektima. Slične aktivnosti najavljuju i iz Ministarstva unutrašnjih poslova Tuzlanskog kantona, gdje itekako nedostaje uposlenika, a njihove sarajevske kolege su već vršili kontrole.
“Inspektorat za zaštitu od požara ima šest ljudi na 10.000 subjekata nadzora. Trenutno je aktuelna situacija u Sjevernoj Makedoniji oko ugostiteljskih objekata. Međutim, mi imamo ogromne hale, vidjeli ste slučaj Gradačca, gdje su mnogo veće opasnosti”, napominje Ruzmir Avdić, glavni kantonalni inspektor za protivpožarnu zaštitu MUP-a Tuzlanskog kantona.
“Inspektori su izvršili nadzor 48 objekata koji se bave ugostiteljskom djelatnošću i sportskim dvoranama. Za 44 objekta su donesena rješenja o nalaganju mjera”, saopćili su iz MUP-a Kantona Sarajevo.
Iz tuzlanske Vatrogasne jedinice napominju da je suvišno pričati o opasnosti upotrebe pirotehnike, koja je svakako zabranjena zakonom. Takvi objekti moraju imati adekvatne izlaze za evakuaciju, elektro instalacije i ventilacione uređaje.
“Imali smo situacija gdje je dolazilo do požara u javnim objektim. Uglavnom smo mi to završili u početnoj fazi. Nismo imali smrtnih slučajeva ni nekih ishoda gdje se završilo sa ozbiljnijim povredama”, rekao je zamjenik starješine Vatrogasne jedinice Tuzla Jasmin Habul.
Jedini način sprečavanja tragedije je adekvatna i pravovremena reakcija svih nadležnih institucija. Nadajmo se da su ljudski životi vlastima u Bosni i Hercegovini prioritet.