Interpol još uvijek nije objavio odluku o zahtjevu Suda Bosne i Hercegovine za raspisivanje međunarodne potjernice za predsjednikom entiteta Republika Srpska Miloradom Dodikom i predsjednikom Narodne skupštine entiteta Nenadom Stevandićem.
U četvrtak, 27. marta Sud Bosne i Hercegovine zvanično od Interpola tražio raspisivanje međunarodne potjernice za Dodikom i Stevandićem. Za Dodikom jer je napustio BiH i prvo otputovao u Srbiju, potom u Izrael, a trenutno je u Rusiji, u trenutku dok je u našoj zemlji raspisana unutrašnja potjernica i nalog za privođenje.
Za Stevandićem je poslan zahtjev Interpolu jer je odlazio u Srbiju u trenutku kada je za njim raspisana unutrašnja potjernica. Treći osumnjičeni za napad na ustavni poredak, premijer RS-a Radovan Višković trenutno nije na meti zahtjeva za Interpolovu potjernicu.
U standardnim okolnostima Interpol bi trebaou roku od tri dana donijeti odluku da li će raspisati međunarodne potjernice. No, kako Klix.ba saznaje odluka je prolongirana zbog minimalno dvije žalbe. Žalbu Interpolu uz prigovor da je riječ o političkom progonu Dodika poslala je prvo Srbija, a potom i Mađarska. Nije isključeno da se žalila i Rusija. I zbog potpunog razmatranja svake žalbe odluka o raspisivanju potjernice se još čeka.
Sud BiH je dakle zahtjev poslao, ali mora se istaći da je na Interpolu konačna odluka o potencijalnom raspisivanju potjernice. Drugim riječima, zahtjev iz naše zemlje može biti i odbijen.
Finalnu odluku donijet će Interpolov glavni ured u francuskom gradu Lyonu nakon procjene validnost razloga koje je naveo Sud BiH u svom zahtjevu.
Podsjetimo, Dodik je iz Srbije komercijalnim letom otputovao za Moskvu, gdje se nada susretu s Vladimirom Putinom, predsjednikom Rusije, no za sada nema nikakvih informacija da li će se uopšte sastati. Dodik bi se u Moskvi mogao zadržati sve do trenutka kada bude poznata odluka Interpola, jer se u toj zemlji osjeća sigurno, a ukoliko potjernice na kraju ne bude nije isključeno da će se odmah vratitiu BiH, vjerovatno na isti način kako je i otišao, helikopterom ili na neki drugi način jer ga Granična policija nije zabilježila u svom sistemu.
Čekajući Lyon
Čak i ako zahtjev Suda BiH dobije zeleno svjetlo iz Lyona i na stranici Interpola se pojave Dodik i Stevandić kao "lica s potjernica", odluka o hapšenju ostaje na državama članicama ove međunarodne organizacije.
Drugim riječima, ako Interpol raspiše takozvanu "crvenu potjernicu", ova organizacija nema način da "privoli" države članice da postupaju u skladu s njihovom odlukom.
Dodik i Stevandić, dakle, bi i dalje tehnički imali pravo da putuju u države poput Srbije, Mađarske i Izraela, a odluka o potencijalnom hapšenju bila bi na nacionalnim policijskim i sigurnosnim institucijama ovih država.
Ako bi ove države odlučile da ne uhapse Dodika i Stevandića kao međunarodne bjegunce, ne bi postojao pravni osnov za sankcije za ove države.
Isto tako, potjernica Interpola ne znači da bjegunce traži Interpol, već je to "obavijest policijskim strukturama država članica da obrate pažnju" na određene osobe koje bi mogle pokušati ući u njihovu državu.
Glavna odgovornost je i dalje na državnim sigurnosnim agencijama.
Foto: Preuzeto/Extraditional