Sigurnosne službe zaključile da u Tešnju nije bilo kampova za obuku terorista, RTRS obmanuo javnost

Prema podacima Federalne uprave policije (FUP), do kojih je došao Klix.ba, na području FBiH ne postoje kampovi u kojima se vrši vojna obuka.

Federalno ministarstvo unutrašnjih poslova i FUP izvršili su provjere Udruženja za razvoj fizičkih i pozitivnih osobina Asker iz Sarajeva čije su aktivnosti bile predmet medijskog interesovanja u regionu.

"Navedeno udruženje je u prethodnom periodu organizovalo kampovanje svojih članova u kompleksu Sportsko-rekreativnog centra Jelen, Jelah polje, općina Tešanj, u okviru kojih su vršeni i određeni sportski treninzi. Na osnovu prikupljenih informacija ovdje se radilo o višednevnim izletima navedenog udruženja, sportsko-rekreativnog karaktera u navedenom sportskom centru Jelen te tom prilikom nije vršena nikakva vojna obuka", piše u odgovoru Vijeća ministara BiH na zastupničko pitanje Mirsada Đonlagića o postojanju terorističkih kampova u BiH.
 

Niko nema saznanja o kampovima za obuku terorista



Istao kao i FUP, iz Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) BiH odgovorili su kako ni oni ne raspolažu informacijama da se na području BiH nalaze kampovi za obuku terorista. Identičan odgovor dala je i Policija Brčko distrikta BiH.

Početkom ove godine RTRS i drugi mediji bliski vlastima u RS-u javnost su uvjeravali kako "vehabijsko udruženje Askeri" u Tešnju sprovodi vojnu obuku za djecu, što predstavlja prijetnju Srbima u BiH.

Po ko zna koji put dokazalo se da tvrdnje RTRS-a nisu tačne s obzirom na to da su nadležne sigurnosne službe utvrdile kako u Tešnju nije vršena nikakva vojna obuka.

"Evropi prijete Orićevi askeri: BiH puna dječijih kampova gdje se stvara opasna vojska", ovako glasi samo jedan od naslova tekstova objavljenih na portalu Radio-televizije Republike Srpske (RTRS), a u kojem se tvrdi kako se u Tešnju vrši militarizacija djece koja se obavlja uz nevidljive vjerske poduke, u kojima oni govore da pripremaju muslimane za buduće probleme.

Da bi doživljaj bio još dramatičniji, kao popratne fotografije korištene su fotografije djece sa zastavama IDIL-a. Riječ je o fotografijama koje su nastale u Sriji, a ne u BiH.
 

Lažne navode prenijeli regionalni mediji



Sve one koji su kritikovali RTRS zbog huškačkog izvještavanja i skretanja pažnje sa postojanja paravojne formacije "Srbska čast" u RS-u, RTRS je optužio da ignorišu ono o čemu izvještavaju "svi regionalni mediji" očito zaboravljajući da su svi regionalni mediji stvorili priču o navodnim kampovima u Tešnju baš na osnovu RTRS-ovog izvještavanja.

Đonlagić je informaciju od državnog organa izvršne vlasti zatražio s obzirom na to da su neki istaknuti državnici iz Hrvatske, poput predsjednice susjedne zemlje Kolinde Grabar-Kitarović i europarlamentaraca Tonina Picule, Marijana Petira i drugih govorili o vehabizmu, radikalnom islamu i kampovima za obuku u BiH.

"Isto tako su neke televizije iz Srbije, uz učešće takozvanih analitičara Bošnjaka, koji su sve najgore govorili o ovom pitanju, definisali BiH kao veliku prijetnju. Da li vi imate spoznaju o tome i ako imate molim vas da me informišete, kao i cjelokupnu javnost u BiH koja je ovim ocjenama veoma uznemirana", naveo je Đonlagić.