Reumatološki pacijenti u KS dobit će biološku terapiju; Serdarević-Stefanišin: Najteže u USK...

.
Na pitanje, koji je razlog povećanog broja oboljelih od reumatoidnih bolesti, ministar Hasanović kaže kako i reumatolozi nisu sasvim sigurni, ali da na obolijevanje utječu faktori poput zagađenja zraka, plastike u hrani i vodi...

 

Prošle godine nijedan novi reumatološki pacijent u Kantonu Sarajevo nije dobio biološku terapiju. Na listi ih je 109 i u ovoj godini svi oni trebali bi dobiti lijek.

Obećao je to prim. dr. Enis Hasanović, prvi čovjek zdravstva u KS, ali da li će to biti dovoljno do kraja ove godine, ni ministar ne zna jer, kako kaže, "imamo epidemiju reumatskih bolesti u KS, a naročito kod djece".

- Nikada se ta bolest tako učestalo nije javljala kod djece i to je jedan problem. Drugi je, iako mi je to nezgodno kazati, to što imamo slučajeva da se oboljeli iz drugih mjesta koja pripadaju drugim kantonima, poput Visokog i Goražda, prijavljuju u KS, a razlog je upravo biološka terapija koja je jako skupa. U KS imali smo prvo 30, 95, pa 135 pacijenata na listi čekanja. Sad ćemo pored tih 135, koji su dobili biološku terapiju, u ovoj godini uvesti još 109 oboljelih - kaže Hasanović.

 

Finansijski plan Zavoda zdravstvenog osiguranja KS je usvojen, sredstva za biološku terapiju su predviđena. Hasanović dodaje da je preostalo samo tehnički proceduru sprovesti u djelo.

- Ne vidim razloga da to u narednih nekoliko dana ne bude urađeno. Ponavljam, svi koji su na listi čekanja dobit će biološku terapiju, ali kako nam dolaze ljudi iz drugih kantona, možda do kraja godine bude još onih koji će trebati lijek. Iskreno rečeno, cijela BiH nema toliko pacijenata na biološkoj terapiji koliko će ih KS imati - ističe Hasanović.

Osim biološke terapije, kroz bolničku ampularnu listu lijekova, prema riječima ministra, riješeno je i pitanje lijeka Methotrexate (metotreksat).

Radi se o glavnom citostatiku, kojeg skoro 70 posto reumatoloških pacijenata, kako su ranije naveli iz Udruženja osoba oboljelih od reumatoidnog artritisa i ostalih reumatskih bolesti "Snaga" u BiH, uključujući i djecu, koristi kao doživotnu terapiju.

Na pitanje, koji je razlog povećanog broja oboljelih od reumatoidnih bolesti, Hasanović kaže kako i reumatolozi nisu sasvim sigurni, ali da na obolijevanje utječu faktori poput zagađenja zraka, plastike u hrani i vodi...

 

Predsjednica Udruženja Alma Serdarević-Stefanišin dodaje da bi pacijenti što prije trebali početi primati terapiju.

- Prošle godine nijedan novi pacijent nije dobio biološku terapiju jer su sredstva bila usmjerena na onkološke pacijente. Pozdravljam novu odluku ministarstva zdravstva KS, ali Udruženje neće stati dok biološka terapija ne bude dostupna svim pacijentima u BiH. Moram istaći da reumatološki pacijenti u RS-u daleko bolje stoje sa terapijom, jer čim im reumatolog propiše, oni je i dobiju. U FBiH nažalost takvo stanje nije. Najveći problem je u Unsko-sanskom kantonu (USK) jer Kantonalna bolnica "Dr. Irfan Ljubijankić" nema ni odjeljenje reumatologije. Tamo oboljeli nemaju ležećih mjesta. Hoću da kažem da reumatološki pacijenti u USK imaju prijeku potrebu prije svega za liječenjem, a onda i za biološkom terapijom - naglašava Serdarević-Stefanišin.

Dodajmo i to da biološka terapija nije za sve rematološke pacijente jer veliki dio njih uspješno se liječi i baznom terapijom. No o tome, kako navode u Udruženju, odlučuje ljekar.

Prije nekoliko godina 12-mjesečna terapija za jednog pacijenta koštala je i do 40.000 KM. Sada je njena cijena puno niža.

- Prosječna cijena biološke terapije godišnje za jednog pacijenta iznosi otprilike 12.000 maraka. To je čini puno dostupnijom, a od velikog je značaja za oboljele - kaže Serdarević-Stefanišin.