Zbog rasta cijena sirove kafe na svjetskim berzama, u Bosni i Hercegovini su od početka godine zabilježena nova, viša poskupljenja omiljenog napitka među stanovnicima. Očekuje se i povećanje cijena u ugostiteljskim objektima, a stručnjaci upozoravaju da bi cijene mogle rasti i dalje.
Momčilo Banjac, direktor pržionice kafe “Minea” iz Gradiške, ističe da je cijena njihove kafe od početka godine poskupjela za tri marke po kilogramu. “U decembru je naša kafa koštala 22 KM, a sada je 25 maraka”, izjavio je Banjac za Nezavisne novine, naglašavajući da manji prevoznici očekuju cijene do 25 KM po kilogramu. Međutim, s obzirom na trendove na svjetskom tržištu, kafa bi mogla poskupjeti još više.
Mitar Samardžija, direktor “Bom impeksa”, dodaje da cijene sirove kafe na berzama bilježe istorijske visine, te se očekuje da će u narednom periodu cijene rasti za oko 15%. “Cijena naše kafe krajem mjeseca biće veća za 15%, a najjeftinija kafa biće 12,50 KM za pola kilograma”, izjavio je Samardžija.
Glavni uzroci poskupljenja kafe uključuju smanjenu proizvodnju zbog nepovoljnih vremenskih uslova, istorijski niske zalihe u evropskim skladištima i rastuće troškove transporta. Samardžija ističe da loša prognoza ovogodišnje berbe u Brazilu dodatno otežava situaciju, jer se očekuje smanjenje proizvodnje sa 50 miliona vreća na 30 miliona.
Rast cijena sirove kafe na berzama također će uticati na ugostiteljski sektor. Goran Kurtinović, predsjednik Upravnog odbora Udruženja poslodavaca ugostiteljstva i turizma Republike Srpske “Horeca”, navodi da će i ugostiteljski objekti podići cijene kafe. U nekim kafićima cijene su već podignute za 20 do 30 feninga. “Očekujemo cijenu kafe od 2,30 do 4,50 KM po kafi”, rekao je Kurtinović, dodajući da poskupljenje kafe smanjuje obim poslovanja za 30 do 40 posto na isti broj gostiju.
Cijene kafe na globalnom tržištu već su dosegnule istorijske visine, a ako se situacija nastavi, postoji mogućnost daljih poskupljenja. Ako brazilska žetva ne doživi oporavak, cijene bi mogle još porasti, što će dodatno pritisnuti tržište i dovesti do povećanja maloprodajnih cijena kafe u BiH.