Do 20 posto domaćinstava širom Evrope dostiglo je "katastrofalnu potrošnju na zdravstvo". Riječ je o troškovima uglavnom uzrokovanim plaćanjem lijekova iz džepa, što ljudima ne dozvoljava da plaćaju druge osnovne potrebe kao što su hrana, stanovanje i grijanje.
Inače, katastrofalna zdravstvena potrošnja nastaje kada iznos koji domaćinstvo plaća iz svog džepa premašuje 40 posto njegove mogućnosti da plati zdravstvenu zaštitu. To može značiti da domaćinstvo više ne može priuštiti podmirivanje drugih osnovnih potreba (hrana, stanovanje i komunalije).
Ove podatke Svjetska zdravstvena organizacija (SZO/WHO) prikupila je kroz UHC Watch, novu digitalnu platformu koja prati napredak u pristupačnom pristupu zdravstvenoj zaštiti u 45 zemalja i koja je u potpunosti predstavljena danas uoči Dana univerzalne zdravstvene pokrivenosti (UHC).
- Činjenica da se do 20 posto domaćinstava u nekim zemljama u Evropi suočava sa katastrofalnim zdravstvenim izdacima je oštar podsjetnik na hitnu potrebu da se da prioritet univerzalnom zdravstvenom osiguranju. Niko ne bi trebao birati između plaćanja lijekova za spašavanje života i ispunjavanja osnovnih potreba poput hrane i stanovanja, poručio je dr. Hans Henri P. Kluge, regionalni direktor SZO-a za Evropu.
Ova platforma otkriva da finansijske poteškoće uzrokovane plaćanjem lijekova, medicinskih proizvoda kao što su slušni aparati i stomatološke njege, pogađaju milione ljudi, čak i u najbogatijim zemljama Evrope - dodatno pogoršavaju njihovu finansijsku situaciju i čak mnoge tjeraju u siromaštvo, navodi se u saopćenju SZO/WHO.