Kazala je da je stvoren pravni, politički i svaki drugi haos te da trpe mnoge privredne grane, poput turizma, a da ionako slab priliv investicija je sada još manji.
Ona je, kako se navodi u saopćenju Narodnog fronta, gostujući u programu Hayat televizije na pitanje kakav rasplet očekuje kazala da domaće institucije trebaju raditi svoj posao.
"Ne mogu da predviđam, postoji određen bezbjednosni rizik, institucije to vjerovatno prate", rekla je Trivić.
U daljem razgovoru je konstatovala da je ova kriza počela 2023. godine, donošenjem Zakona o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH na teritoriji Republike Srpske.
Kaže da je još ovaj zakon predstavljao napad na Dejton, jer je Ustavni sud BiH dejtonska kategorija, iako o tome više niko ne govori.
Nakon toga, 27. februara ove godine Narodna skupština RS-a donijela je set zakona kojima se zabranjuje rad SIPA-e, Suda i Tužilaštva BiH, i ti zakoni su antiustavni, kao što je antiustavan i Zakon o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH na teritoriji Republike Srpske.
"Dodik se radikalizacijom krize i donošenjem neustavnih zakona sam praktično isključio iz mogućnosti da sa bilo kime pregovara", tvrdi.
Stava je da sva otvorena pitanja u BiH treba rješavati razgovorom.
"Dodik se jeste iz pregovora praktično isključio sam svojim radikalnim potezima, ali otvorene teme u BiH će ostati, a to su Ustavni sud BiH i kancelarija OHR-a. Rješenje ovih pitanja ne može da leži u nečijim jednostranim potezima kao što je to činio Dodik. Nikad nas jednostrana rješenja nisu dovela do cilja", istakala je Trivić.
Na pitanje o prekompoziciji vlasti na nivou BiH, Trivić je pozdravila svako slabljenje SNSD-a, na bilo kojem nivou, izražavajući skepsu da li će u ovom mandate moći biti smijenjeni Košarac i Amidžić, jer SNSD može da ruši kvorum u Domu naroda.
Foto: Facebook/Jelena Trivić