Jedna od industrijskih grana koja je nekoliko godina bila u velikoj ekspanziji, a koja sada proživljava teške trenutke, jeste proizvodnja namještaja. Ova industrija je do prije dvije ili tri godine bilježila snažan uspon, s rastućim izvozom, otvaranjem novih fabrika i stalnim rastom broja radnih mjesta.
U prošloj godini, ukupni izvoz namještaja iz Bosne i Hercegovine opao je za 10,2 posto, dosegnuvši 966,5 miliona KM. S druge strane, uvoz namještaja porastao je za 9,7 posto, dosegnuvši 303,8 miliona KM. U 2021. godini, izvoz namještaja bio je nešto veći – milijardu i 76 miliona KM, ali je i tada zabilježen pad od 6,7 posto u odnosu na prethodnu godinu. Ukupno, u posljednje dvije godine izvoz namještaja smanjen je za 157 miliona KM.
Ovaj pad izvoza, posebno u kontekstu rekordnog izvoznog rezultata iz 2022. godine, kada je izvoz iznosio milijardu i 153 miliona KM, izaziva zabrinutost među proizvođačima. Stručnjaci i analitičari upozoravaju da se takav rezultat teško može ponoviti u narednim godinama.
S druge strane, prema podacima Vanjskotrgovinske komore Bosne i Hercegovine (VTK), vrijednost izvoza cjelokupne drvne industrije u prvih devet mjeseci 2024. godine iznosila je 1,23 milijarde KM, što je za 8,4 posto manje u odnosu na isti period 2023. godine, kada je izvoz iznosio 1,34 milijarde KM. S obzirom na ovo, evidentan je pad izvoza svih kategorija proizvoda drvne industrije, uključujući namještaj, montažne kuće, građevinsku stolariju i parkete.
Za proizvođače namještaja u Bosni i Hercegovini trenutna situacija predstavlja izazov. Zbog porasta cijena repromaterijala, mnoge kompanije morale su prilagoditi prodajne cijene gotovih proizvoda, no istovremeno nastoje održati konkurentnost na tržištu. Takođe, poremećaji na njemačkom tržištu, koje je do sada bilo ključno izvozno tržište za bh. kompanije, dovode do pada narudžbi, što čini potrebnim razmišljanje o otvaranju novih tržišta, i to kako unutar EU, tako i u zemljama izvan Unije.
Krizu drvne industrije u Bosni i Hercegovini dodatno je pogoršala globalna ekonomska situacija, koja uključuje postpandemijska kretanja, ratna dešavanja, inflaciju, te visoke cijene energenata. Na njemačkom tržištu, koje čini značajan dio izvoza, dodatne probleme stvaraju nestabilnosti u građevinskom sektoru, što negativno utiče na sve povezane industrije, uključujući industriju namještaja.
Pad potražnje za namještajem, uz “psihologiju štednje” među potrošačima, i teškoće u implementaciji adekvatnih mjera za oživljavanje industrije, doveli su i do smanjenja uvoza gotovih proizvoda i komponenti, te smanjenja proizvodnih kooperacija sa dobavljačima iz BiH. Ovaj trend odrazio se i na otkazivanje najvećeg sajma namještaja u Njemačkoj, koji se trebao održati u januaru 2025. godine.
S obzirom na to da je situacija na svjetskom tržištu i dalje vrlo složena, teško je prognozirati kako će se razvijati recesija na važnim tržištima za Bosnu i Hercegovinu u ovoj godini. Međutim, Vanjskotrgovinska komora Bosne i Hercegovine nastoji pružiti podršku bh. kompanijama u drvnoj industriji i drugim sektorima. Prema informacijama iz VTK, u planu su promotivne aktivnosti na tržištima SAD-a i drugih prekomorskih zemalja, s ciljem diverzifikacije izvoza i otvaranja novih tržišta za proizvode Bosne i Hercegovine.