Helez je poručio da borba protiv dezinformacija, predstavlja “vitalni nacionalni sigurnosni interes za Bosnu i Hercegovinu, posebno sada kada se naša država nalazi u najtežoj krizi od Dejtona do danas”.
“Digitalne tehnologije, uključujući društvene mreže i umjetnu inteligenciju, dramatično jačaju brzinu i širenje dezinformacija. Već sam pozvao građaneBosne i Hercegovine da ne nasjedaju na provokacije Milorada Dodika, Srbije i Rusije.
Sada pozivam građane da ne nasjedaju na dezinformacije koje šire mediji pod njihovom kontrolom, te zloupotrebe društvenih mreža preko trolova i botova.
Uprava za obavještajno sigurnosne poslove Zajedničkog štaba Oružanih snaga Bosne i Hercegovine izradila je “mapu puta” odnosno 12 pravila kako prepoznati dezinformacije koje imaju za cilj da se manipuliše javnim mnijenjem, utiče na odluke ili stvara zbunjenost kod građana.
Ova pravila izrađena su kako bi se pomoglo građanima da postanu svjesniji i otporniji na manipulacije informacijama. Kao i do sada, uvijek ću biti u službi svih građana i u odbrani države Bosne i Hercegovine. Zbog toga sve građane pozivam da pročitaju ovih 12 pravila i da sami shvate razliku između dezinformacije i istine.
Samo zajedničkim snagama možemo prevazići ovu tešku krizu u kojoj se nalazi naša država i dat ću svoj maksimalni doprinos kako bi državne institucije zaštitile ustavno-pravni poredak naše domovine”, poručio je ministar odbrane BiH.
U nastavku pročitajte 12 pravila OS BiH kako prepoznati dezinformacije:
1. Provjerite ko je autor objave, stvarno lice ili robot
2. Istražite izvor podataka koji su objavljeni 3
. Obratite pažnju na adrese veze/linka (”gov”, ”org”-adresa sigurna; ”com”-istražite, ”co.” Ili ”com. co”-ne otvarati)
4. Obratite pažnju na datum objave informacija i ažuriranja istih
5. Istražite da li postoje potkrepljujući dokazi za objavu
6. Pročitajte čitav text, ne samo naslov
7. Pretražite službene izvore
8. Budite svjesni da se neki sadržaj objavljuje kao ironija ili humor
9. Službeni i pouzdani izvori visok nivo pravopisnih standarda. Ako primijetite očigledne pravopisne greške objavu smatrajte kao dezinformaciju
10. Obratite pažnju na fotografije. One mogu biti preuzete iz drugih izvora i podvrgnute uređivanju.
11. Kontrolišite predrasude. Razmislite zašto su vam naslov ili informacija privukli pažnju.
12. Ako su povrijeđena vaša osjećanja budite oprezni. Kao i kod propagande, lažne informacije imaju za cilj utjecaj na osjećanja pojedinaca ili kolektiva.