Kako su naveli iz Vijeća ministara, sredstva će biti usmjerena i na jačanje ključnih procesa za sprečavanje korupcije u institucijama te na povećanje nadzora i provođenje antikorupcijskih aktivnosti u BiH.
Predloženi sporazum sa USAID-om bio je povod predsjedniku RS-a Miloradu Dodiku da jučer održi vanrednu press konferenciju. Dodik je novinarima rekao kako sporazum Vijeća ministara BiH i USAID-a ima skrivene namjere.
- Uspostavljena je nova praksa da Vijeće ministara prihvata implementaciju osam miliona dolara posredstvom nevladinih organizacija, a bez saglasnosti entiteta. To je urušavanje ustavnog poretka, što se nije moglo do sada dešavati - izjavio je Dodik.
Predsjednik RS-a smatra kako će novac biti dodijeljen organizacijama u kojima nema transparentnosti te da predviđeni način dodjele tih sredstava predstavlja "direktno miješanje u izborni proces". Ovaj vid podrške USAID-a Dodik vidi i kao pokušaj suzbijanja ruskog utjecaja u BiH.
Prema prijedlogu sporazuma koji je u posjedu Faktora, Dodik je u pravu kada kaže da se nigdje ne navodi kome će konkretno biti dodijeljen novac. Korisnik granta je Agencija za javne nabavke, međutim, u Aneksu 1 sporazuma se navodi da Agencija neće biti ta koja će primiti sredstva u iznosu osam miliona američkih dolara.
- Molimo da notirate da Agencija za javne nabavke neće primiti sredstva u iznosu osam miliona američkih dolara po ovom sporazumu. Sredstva po ovom sporazumu će biti obezbijeđena implementatorima koje odabere USAID prema USAID-ovim propisima i procedurama za nabavke. Na osnovu uzajamnog sporazuma i prema USAID-ovim procedurama, Agencija za javne nabavke može u budućnosti biti izabrana za implementatora – navodi se u prijedlogu sporazuma koji bi trebali parafirati ministar finansija i trezora BiH Vjekoslav Bevanda i Peter Duffy, direktor misije USAID-a za Bosnu i Hercegovinu.
Sporazumom je predviđeno da će USAID odabrati jednog ili više implementatora za planirane aktivnosti.
- Takvi sporazumi mogu uključivati grantove, sporazume o saradnji i ugovore. Partneri za implementaciju mogu biti iz lokalne, američke, međunarodne ili multinacionalne, vladine ili nevladine organizacija ili pojedinci. USAID će izabrati implementatore u skladu sa pravilima i politikama USAID-a – stoji u tekstu.
U Članu 6. koji definira posebne odredbe Sporazuma, navodi se:
- Korisnik granta, u saradnji s odgovarajućim ministarstvima i uredima Vijeća ministara Bosne i Hercegovine, se ovim slaže i pristaje da izda, obnovi i/ili besplatno i pravovremeno produži sve službene dozvole, vize, izuzeća i sve ostale dozvole (uključujući sve saglasnosti koje se mogu povremeno zahtijevati kako bi se osigurao puni pristup informacijama, projektnim mjestima i relevantnim uredima) koje se primjenjuju za osobe (kao što je definisano u nastavku), a koje obavljaju djelatnosti koje se finansira USAID u okviru ovog Sporazuma (generalno, sve "potrebne dokumente"). Za potrebe ove odredbe, osobe na koje se odnosi ova odredba definišu se kao: zaposlenici i konsultanti angažovani od strane bilo kojeg ugovarača, Korisnika granta i drugih organizacija zaduženih za provođenje aktivnosti koje finansira USAID u okviru ovog Sporazuma i (ii) članovi domaćinstava tih uposlenika i konsultanta. Svaka obnova ili produženje tako tražene dokumentacije koja se traži ili bude tražena za uposlenike, konsultante i zavisne članove njihovih porodica kako bi legalno boravili u Bosni iHercegovni i poduzimali aktivnosti predviđene i finansirane u okviru ovog Sporazuma će takođe biti besplatna.
Endemska korupcija prijeti skoro svakom aspektu Reformske agende BiH i njenim izgledima za integraciju u EU - piše u obrazloženju sporazuma za borbu protiv korupcije.
- Uprkos brojnim reformama, strateškim dokumentima i inicijativama i snažnom angažovanju međunarodne zajednice, korupcija u BiH ostaje jedan od najvećih izazova za ekonomski rast i stabilnost zemlje. Korupcija se uporno nalazi na vrhu liste problema sa kojima se suočava zemlja, a koje su identificirali građani. Rezultati Indeksa percepcije korupcije koje objavljuje Transparency International (TI) se konstantno pogoršavaju od 2012. godine, a BiH se sada nalazi na 83. mjestu od ukupno 176 zemalja, što spada među najniže rezultate u Evropi - stoji u aneksu sporazuma.
Dodaje se i da "novo istraživanje o nasilnom ekstremizmu u BiH čak ukazuje na to da je nezadovoljstvo građana po pitanju korupcije glavni razlog zbog kojeg se neki mladi okreću prema radikalnim grupama."
Kako ističu američki partneri, pomoć USAID-a će omogućiti da se više antikorupcijskih procesa usvoji i ugradi u ciljanim institucijama.
- Ova dodatna, institucionalna dobit će postaviti solidnu osnovu za dugoročne promjene. Kada ovo kažemo, ne očekuje se da će se tokom kratkog perioda vidjeti velike promjene u javnim institucijama, a takođe je malo vjerovatno da će se te visoko tehničke promjene odraziti na ocjenu percepcije korupcije jer javnost neće mnogo znati o njima ili razumjeti ih – piše u prijedlogu sporazuma.
Jedan od ciljeva je nadzor i izvršenje sporazuma.
- Nadzor će uključivati rad putem civilnog društva i medijskih grupa kako bi nadgledali institucije i javni službenici, identificirala i objavljivala kršenja i izgradio javni pritisak za krivično gonjenje – navodi se.
Okvirni datum završetka planiranih aktivnosti obuhvaćenih sporazumom je 30. septembar 2024. godine.