Administrativne prepreke
Kako nam je kazao Irfan Ribić, predsjednik Udruženja KANABiH, koje se bavi legalizacijom kanabisa, odluku treba donijeti Vijeće ministara BiH.
- Kada je naša zemlja odgovarala na Upitnik Evropske unije, jedno od pitanja bilo je i legalizacija ulja kanabisa u medicinske svrhe. Tada je od nas zatraženo da im pomognemo. Potrebno je prvo da se sastane radna grupa, a konačna odluka je na Vijeću ministara – rekao je Ribić, koji je jedan od onih kojima je kanabis pomogao u liječenju, piše Avaz.
Smatra da će zbog brojnih administrativnih prepreka cijeli proces dugo trajati.
- Mnogo je koraka koje treba uraditi. Legalizacija je daleko. Prvo kanabis treba skinuti s liste opojnih droga pa prebaciti u drugu tabelu. Nadležnost potom prelazi iz jednog u drugo ministarstvo – kaže Ribić.
Pozitivni primjeri
Medicinski kanabis već se nekoliko godina legalno može kupiti u apotekama u Sloveniji, Hrvatskoj, Sjevernoj Makedoniji i mnogim zemljama Evropske unije. Oboljeli od raka i drugih teških bolesti iz BiH prinuđeni su ilegalno dolaziti do kanabisa, riskirajući da će krivično odgovarati. Uglavnom se odlučuju za narudžbe putem interneta ili od dilera.
- Svjetska zdravstvena organizacija već godinama zagovara legalizaciju. Brojni su slučajevi i pozitivni primjeri koji pokazuju da je kanabis vrlo učinkovit - dodaje Ribić.
Na internetu 24 marke
Iako je zabranjeno, ulje kanabisa uveliko je u prodaji putem oglasa na internetu. Tako se u jednom od oglasa iz Sarajeva navodi da doza košta 24 KM te da je ulje veoma djelotvorno za brojne bolesti. Kupac garantira da se radi o čistom kanabisu.