Među njima ove godine nije bio jedan od pokretača otpora, komandant Vojne policije regije Sarajevo Dževad Topić Topa. Kako je pojasnio za "Avaz", zbog godina i naloženih mjera, nije se mogao pridružiti svojim saborcima.
- Ja sam u ovoj kategoriji starijih od 65 godina. Svi smo u nekim godinama gdje nije uredu da se sastajemo. Pandemija je naš nevidljivi neprijatelj i ovo je prvi put ovako prošlo od agresije do danas, da se nije obilježilo na dostojan način - rekao je Topić za "Avaz".
On je najavio kako će se pokretači otpora sutra prisjetiti boraca koji su svoje živote dali za odbranu grada i BiH.
Da je neprijatelj 2. i 3. maja ušao u grad i ostvario svoje namjere da pokori Sarajevo, kaže Topić, bila bi ovo "druga Bijeljina".
- Ja mislim čak da bi tada u Sarajevu bilo gore nego u Srebrenici. Ali, mi smo se u farmericama i patikama suprotstavili toj vojnoj sili i nismo dozvolili da uđu u grad. Kako koja godina ide, sve se više pokazuje šta je jedan običan narod, koji se digao da zaustavi četvrtu silu Evrope, napravio 2. i 3. maja. To su veliki datumi za BiH. Da nismo to tada uradili, mislim da bi se desio užas - rekao je Topić.
Topić se u vrijeme dešavanja u Dobrovoljačkoj nalazio na drugom frontu, kod Pozorišta, gdje je zaustavio kolonu niških specijalaca. Ističe da su činjenice jasne, zna se gdje je ko bio i šta se dešavalo, kao i broj žrtava uprkos pokušaju kalkulacija.
- Milutin Kukanjac je imenom i prezimenom pobrojao žrtve u Dobrovoljačkoj. Oni nama neće nikada oprostiti što smo mi odbranili grad i na sve načine pokušavaju da naprave da su bile stotine žrtava. Zna se tačno kako je ko poginuo - poručio je Topić.
Prema podacima Tužilaštva BiH, smrtno je stradalo sedam, a ranjeno je 14 osoba.