Iz ove mostarske organizacije navode da bi se time završila potpuna provedba rezultata neposrednih izbora i omogućila uspostava zakonodavne i izvršne vlasti u FBiH, kao i zakonodavne vlasti na razini BiH. Njihov je prijedlog takav da svi izabrani zastupnici iz bilo kojeg konstitutivnog naroda iz svih deset kantona mogu biti izabrani u Dom naroda Federacije BiH.
Po ovom modelu svi izabrani pripadnici jednog konstitutivnog naroda izabrani u kantonalne skupštine nakon ovih izbora činili zasebno ad hoc tijelo "veliki izborni kolegij". Taj kolegij bi se sastao kada to odredi CIK i na njemu bi se izabralo 17 zastupnika u klub tog naroda u Dom naroda.
Međutim, specifikum je da pri glasanju unutar ovoga izbornog kolegija za zastupnike u Dom naroda, glas pojedinih zastupnika izabranih u pojedinom kantonu vrijedio bi onoliko koliko u tom kantonu ima pripadnika tog naroda u odnosu na njihov ukupan broj u FBiH s čijeg se prostora biraju zastupnici za Dom naroda.
"Da bi se ostvario ovaj zahtjev, pripadnici konstitutivnih naroda moraju imati istu vrijednost glasa za izbor svojih legitimnih političkih predstavnika, bez obzira gdje se ti pripadnici nalaze u FBiH. Hrvat u Sarajevu mora imati istu vrijednost glasa kao i Hrvat u Širokom Brijegu, a Bošnjak u Zenici istu vrijednost glasa kao i Bošnjak u Ljubuškom", pojasnili su u IDPI-u.
Model predviđa da u slučaju da iz pojedinih naroda nema dovoljan broj izabranih zastupnika dolazi dop dodtanog popunjavanja iz općinskih vijeća.
IDPI tvrdi da ovaj model osigurava legitimno predstavljanje tri konstitutivna naroda i Ostalih u Domu naroda PFBiH, osigurava međusobnu jednakopravnost tri konstitutivna naroda u Domu naroda PFBiH, osigurava jednaku vrijednost izbornog glasa unutar svakog konstitutivnog naroda i Ostalih kao zasebnih virtualnih izbornih jedinica za klubove Doma naroda PFBiH, ne uspostavlja nove izborne jedinice i omogućuje svim biračima u FBiH da biraju i mogu biti izabrani u odgovarajući klub DN PFBiH, bez obzira u kojem kantonu žive.
Kompletan IDPI-jev model možete pogledati ovdje.
Može li "dionički model" ponuditi rješenja za popunu Doma naroda FBiH
Institut za društveno politička pitanja (IDPI) iz Mostara predstavio je prijedlog za koji smatraju da može provesti presudu u slučaju "Ljubić", ali i presude Suda za ljudska prava u Strazburu. Zbog svojih karakteristika model je nazvan dionički.
Izvor: