Mjesec dana nakon nesreće putničkog aviona "China Eastern Airlinesa", još uvijek nije utvrđen uzrok pada, javlja Anadolija.
Avion "China Eastern" srušio se usred leta prilikom čega su poginule 132 osobe u avionu.
U izvještaju koji je u danas objavila kineska uprava za civilno zrakoplovstvo navodi se da nisu pronađene abnormalnosti u avionu, njegovoj posadi ili vanjskim elementima kao što je loše vrijeme.
Navodi se da istražitelji još uvijek pokušavaju izvući podatke iz teško oštećenih podataka o letu i crne kutije koji bi mogli pružiti uvid u stanje aviona i stanje posade u posljednjim minutama leta.
Crne kutije
Obje crne kutije analiziraju američki stručnjaci u vladinoj laboratoriji u Vašingtonu (Washingtonu).
Avion Boeing 737-800 sa 123 putnika i devet članova posade, letio je 21. marta iz Kunminga za Guangzhou u Kini kada se srušio u planinskom području u blizini grada Vuzou (Wuzhou).
Kineske vlasti su potvrdile da su poginuli svi koji su se nalazili u avionu, a na mjestu nesreće održana je minuta šutnje za stradale.
Posada nije prijavila probleme prije nego što je izgubila kontakt s kontrolom letenja.
Nakon nesreće na tom području je napravljen krater dubok 20 metara. Izbio je i požar u okolnoj šumi.
Komadi aviona
Pronađeno je više od 49.000 komada aviona. Bilo je potrebno dva dana da se pronađe snimač glasa u pilotskoj kabini i šest dana za snimač podataka o letu, koji je bio zakopan 1,5 metar ispod zemlje.
China Eastern, jedna od četiri velike kineske aviokompanije, i njene podružnice prizemljile su sve svoje Boeing 737-800, više od 200 aviona, nakon pada, ali su ih kasnije vratili u upotrebu.
Aviokompanija je saopćila da je prizemljenje predstavljalo mjeru predostrožnosti, a ne znak bilo kakvog problema sa avionima.
Podsjećamo, u potrazi za preživjelima učestvovalo je nekoliko stotina vatrogasaca i spasilaca.
Foto: Twitter