Ministarstvo privrede Kantona Sarajevo je kroz program inkubatora Centra za razvoj poduzetništva pokrenulo program podrške start up sistemima za mlade preduzetnike. Kroz ovaj program, finansijsku i stručnu podršku dobio je 21 subjekt u Kantonu Sarajevo.
- Program inkubacije pokazao se kao snažan podsticaj za mlade poduzetnike, pružajući im, pored finansijske i mentorske podrške, priliku da se umreže i steknu konkretne benefite. Posebno nas raduje što su i uspješni bosanskohercegovački privrednici prepoznali vrijednost ovog programa i odlučili na njihov način pružiti podršku startupima, tako su na primjer neki od rezidenata Inkubatora dobili besplatnu izradu web stranice. Ministarstvo privrede Kantona Sarajevo će nastaviti ulagati u ovakve inicijative, jer su one ključne za razvoj privrede i stvaranje prilika za mlade ljude u Bosni i Hercegovini. Uskoro ćemo više govoriti i o novom programu koji pripremamo, a koji će biti izuzetno vrijedan za mlade privredne subjekte - kazao je za "Avaz" ministar privrede KS Zlatko Mijatović.
Potpisan 21 ugovor
Svaki od korisnika start up programa dobio je 30 hiljada maraka granta, poslovni prostor i predviđena sredstva za komunalne troškove.
- Centar za razvoj poduzetništva je jedinica unutar JU Centar za napredne tehnologije KS. Ovaj projekat je pokrenut prošle godine i on je u nadležnosti Ministarstva privrede KS. Prvi javni poziv je bio objavljen sredinom prošle godine i u prvom momentu je izabrano 25 start up-ova. Potpisan je 21 ugovor, a četiri su subjekta odustala - kazao je za "Avaz" Ensar Mulaosmanović, direktor JU Centar za napredne tehnologije.
- Cilj Centra je da se preduzetnički duh kroz mlađe generacije afirmiše. Pokušavamo da uključimo tehnologiju. Svi oni start up-ovi koji su u tom segmentu tehnologija i razvoja su nam bitni. Prve godine mi nismo uspjeli da budu tehnološki, malo manje od polovine je IT sektora, nešto je iz oblasti mašinstva, programiranja, 3D tehnologija, tako da možemo reći da smo zadovoljni, pošto u BiH poduzetnički duh ne postoji u institucionalnom obliku, kao što je Centar za razvoj i poduzetništvo. Ovo je prvi centar koji je država osnovala. Svaki od start up-ova dobija 30 hiljada maraka granta, prostor i sredstva za komunalne troškove - dodao je Mulaosmanović.
Značajna podrška mladima
- Podrška koju smo dobili je nama od enormnog značaja iz razloga što smo postavili infrastrukturu s kojom možemo da razvijamo biznis i da donosimo nove proizvode na tržište. Mi se bavimo primarno proizvodnjom pametnih suvenira, ali i pružanjem inžinjerskih usluga i edukacija. To će pomoći što sada imamo dovoljno i reusra i opreme da napravimo proizvode i da ih planiramo na tržište - kazao je za "Avaz" inžinjer Damir Hanić, korisnik ovog programa.
Adnan Jašar, vlasnik foto-video-produkcije kazao je da je iznos kojeg je dobio od ministarstva osigurao realizaciju složenih projekata.
- S obzirom na iznos kojeg je Ministarstvo dodjeljivalo i u odnosu na moju ideju koja je u vezi sa foto i video-produkciju, meni je to jako pomoglo s obzirom da je oprema koju trebam jako skupa. S obzirom na njihovu podršku, meni je to olakšalo kupovinu te opreme. To je osnovni i najveći razlog što sam se prijavio na taj konkurs. Mi smo u fazama razvoja, prešli smo sve neke korake koje smo u startu trebali "pješke" raditi, tako da sada možemo raditi mnogo ozbiljnije projekte - kazao je za "Avaz" Adnan Jašar, korisnik start up programa.
Ministar privrede KS Zlatko Mijatović istakao je kako će ovo ministarstvo nastaviti ulagati u inicijative koje su ključne za razvoj privrede.
Foto: Facebook