U zgradi Parlamenta BiH u Sarajevu održana je konferencija pod nazivom “Anti-korupcija kao sigurnosna strategija: kako reforma pravosuđa može pomoći političkoj stabilizaciji BiH” i promocija Izvještaja Privremene istražne komisije Predstavničkog doma za utvrđivanje stanja u pravosudnim institucijama BiH.
Ovom događaju prisustvovali su, između ostalih, i američki ambasador u BiH Michael Murphy. Komentarisao je rezultate rada parlamentarne komisije o stanju u bh. pravosuđu, a koje je, ujedno i jedna od najbolnijih tačaka BiH.
Stava je da je pravosuđe BiH u stanju haosa te da su ga u to stanje doveli, kako kaže, korumpirani političari.
“Interesantno je da većina svjedoka Komisije dolazi upravo iz pravosuđa, ali je šokantno čitati njihovu procjenu situacije u toj oblasti”, rekao je Murphy.
Predstavnici međunarodne zajednice odavno upozoravaju bh. vlast na stanje u pravosuđu, te način imenovanja, posebno u Visokom sudskom i tužilačkom savjetu.
“Prioritet je reforma VSTS-a kao tijela koje postavlja sudije i tužioce, te kreira i nadgleda prakse pravosuđa u BiH”, kaže Kavalec.
Dodaje da OSCE snažno podržava rad Privremene istražne komisije koji je ključan za poboljšanje stanja u oblasti vladavine prava u BiH.
Predsjedavajući Istražne komisije Damir Arnaut izrazio je zadovoljstvo što je, kako kaže, komisija postigla konsenzus oko činjenice da su veliki problemi i korupcija prisutni u pravosuđu.
“Ovaj izvještaj i ono što smo u njemu preporučili predstavlja i vrstu predizbornog obećanja šta će ova grupa ljudi raditi ukoliko dobijemo povjerenje građana“, kaže Arnaut.
Poslanik u Parlamentarnoj skupštini BiH i član Komisije Branislav Borenović poručio je da je efikasno, nezavisno i odgovorno pravosuđe cilj svih građana u BiH.
Podsjećamo, nosioci pravosudnih funkcija u sudovima u BIH ocijenjeni su lošije u prošloj godini, u odnosu na prethodnu, poručeno je na sjednici VSTS-a u Sarajevu, te zaključeno da se moraju ujednačiti sudijski i tužilački kriterijumi za ocjenjivanje.