Učesnici će preko planinskih predjela preći dionicu dugu oko 60 kilometara, putem kojim je 1995. godine u tu nekadašnju zaštićenu enklavu došao određeni broj Srebreničana tražeći spas. Međutim, nedugo nakon 11. jula i Žepa je doživjela sličnu sudbinu.
Po uzoru na prethodne, i ove godine učesnici iz različitih krajeva BiH žele odati počast žrtvama. Jedan od najmlađih je Mustafa Mustafić iz Sarajeva.
- Pripremao sam se fizički da mogu izdržati i nadam se da ću uspjeti - kaže Mustafić.
Mujesira Hasanović iz Ilijaša smatra da je pohod najmanje što se može učiniti za žrtve iz tog dijela BiH.
- Strašno je što su oni doživjeli. Meni je u duši teško sada, a mogu zamisliti kako je njima bilo te 1995. godine - istaknula je.
Mostarac Muhedin Jogunović u Maršu mira "Žepa-Srebrenica" učestvuje od 2008. godine. Smatra da bi ta ruta trebala imati veći značaj prilikom obilježavanja godišnjice genocida.
- Učestvujem već 11 godina redovno i smatram da bi organizatori trebali posvetiti više pažnje posebno ovoj dionici između Žepe i Srebrenice zbog simbolike i veze između te dvije nekadašnje enklave – mišljenja je Jogunović.
Učenici Marša mira "Žepa - Srebrenica" u Potočare bi trebali stići 11. jula kada će prisustvovati dženazi i ukopu posmrtnih ostataka 33 žrtve genocida počinjenog 1995. godine u Srebrenici.
Marš mira krenuo iz Žepe, najmlađi učesnik Mustafa iz Sarajeva
Oko stotinu učesnika Marša mira "Žepa - Srebrenica" krenulo je jutros ka Potočarima gdje će 11. jula prisustvovati kolektivnoj dženazi žrtvama genocida u Srebrenici, javlja Fena.
Izvor: