Markić je više puta rezolutno demantirao tu priču, koja je krenula nakon tvrdnji ministra sigurnosti BiH Dragana Mektića da SOA vrbuje selefije kako bi potvrdila optužbe hrvatske predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović o tisućama radikalnih islamista u BiH, navodi Hina.
“Vrlo je zanimljivo, čak i šokantno ono što se događa u BiH, i vjerujem da ćemo tu situaciju što prije razjasniti, jer je to potrebno i njima i nama i svim našim partnerima. Nije mi posve jasno što se desilo. Do sada smo imali suradnju na području borbe protiv terorizma s OSA-om i želim reći da SOA u BiH ima samo jednog sugovornika, a to je OSA, meni kao ravnatelju SOA-e sugovornik je ravnatelj OSA-e. Nadam se da ćemo to razjasniti”, izjavio je Markić novinarima.
Po njegovim riječima, na dan kada je izašla u javnost informacija o navodnim vrbovanjem selefija cijeli dan proveo je s direktorima OSA-e na skupu kojem je tema bila borba protiv terorizma.
“Do tog dana, kao direktor SOA-e, bio sam uvjeren da mi dobro sarađujemo, čak smo na tom skupu donijeli odluke kako poboljšati saradnju na osnovu ideja moje službe. Nadam se da će se to realizirati čim pojasnimo ovu situaciju“, kazao je Markić.
Odbacio je optužbe da je hrvatska služba vrbovala i naoružavala radikalne islamiste:
“Naravno da toga nije bilo i to jasno negiram. Naravno da je SOA razgovarala s tim osobama, i dalje hoće razgovarati jer moramo radi vlastite i sigurnosti naših susjeda, te sigurnosti EU-a i NATO-a”.
“Ukazali smo na osobu koja je za nas bila sumnjiva i ukazali što ta osoba radi. Mi smo s H. Č. razgovarali, znamo ko je i o tome smo obavijestili našu partnersku službu u BiH. Dobili smo jasan odgovor OSA-e, ali prepuštam njima da se izjasne o tome”, rekao je.
Na pitanje kakav je odgovor OSA-e dobio, odgovorio je: “Mogu samo reći što smo mi napravili i rekli, i spreman sam to i deklasificirati, ako bude bilo koja istraga vezana za neki nadzor u BiH”.
Negirao je i optužbe da je SOA od više osoba tražila suradnju ili, ako odbiju, prijetila izgonom iz Hrvatske.
Markić je kazao kako se neće sastati s ministrom Mektićem, koji se nalazi u Zagrebu zbog zdravstvenih problema.
“Nemamo saradnju s gospodinom Mektićem, čini mi se da on nema ni ovlasti nad tamošnjom službom, ali neću ja tumačiti kako funkcionira sigurnosno-obavještajni sistem u BiH. Drago mi je za Mektića da je našao dobre doktore u Hrvatskoj i nadam se da će se izliječiti”, poručio je.
Dodao je da ga zabrinjava povratak onih koji su ratovali s ISIL-om jer, kako je rekao, čim je neko bio na ratištu i vojno djelovao, a priori postoji opasnost. Što se brojki tiče, u SOA-i procjenjuju da je bilo oko tisuću odlazaka.
“Možda se vratilo oko 35 posto, 30 posto je možda i poginulo, a to ćemo sve nastojati provjeriti s partnerima”, dodao je.
S obzirom na nedavni teroristički napad na Novom Zelandu, Markić ocjenjuje kako nema straha od radikalnog desnog ekstremizma u Republici Hrvatskoj.
“Ne, vjerujem da ta scena kod nas nije razvijena, ali kada gledamo smjernice rada službe, to je jedna od stavki”, poručio je.
U vezi informacija da je ubica s Novog Zelanda boravio u Hrvatskoj, kazao je da hrvatske službe sarađuju s novozelandskim.
“Odmah smo počeli suradnju s tamošnjom službom, ali nemamo ništa znakovito što bi moglo ukazati da je imao ikakvo negativno djelovanje u Hrvatskoj ili da je imao kontakte koji bi mogli ukazivati da će nešto počiniti”, pojasnio je Markić.
Predsjednik saborskog Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost Ranko Ostojić ustvrdio je da su članovi Odbora čelnicima službi postavljali vrlo konkretna pitanja na koja su dobili konkretne odgovore te da su zadovoljni dobivenim informacijama.
Komentirajući aferu o vrbovanju selefija, Ostojić je ustvrdio kako se radi o konstrukcijama iskorištenim za dnevno-političke potrebe u BiH.
“Markić je bio vrlo precizan i rekao je da još nije dobio odgovor od partnerske službe, prema tome, ne mogu komentirati nešto što trenutno ne postoji. Što se tiče odgovora koje smo dobili sve je točno rečeno. Onaj tko ne da argumente ima ozbiljan problem”, istaknuo je.