Ko i koga ovdje laže? Gdje je bolje u RS ili FBiH: Kome je voda došla do grla

22323

Sudeći prema izjava visokopozicioniranih političara u našoj zemlji, nikada nam nije bilo bolje. Slučajući danima unzad izjave Milorada Dodika i Bakira izetbegovića pomislimo da sanjamo da postajemo zemlja staraca, zemlja bez nade i ljudi.

Kao i godinama unazad izgovraju iste priče bez trunke stida i srama. Kažu plate veće, samo ne mogu da se dogovore gdje su bolje ili u Federaciji BiH ili u Republici Srpskoj.

Čemer, tuga, jad i bijeda. Sebi su izgradili hramove, a nama na vrat stavili hamove.

Nego, krenimo iz početka.

Milorad Dodik, član Predsjedništva BiH i lider SNSD-a prije samo nekoliko dana na posebnoj sjednici Narodne skupštine Republike Srpske, onako bez zadrške i trunke stida je kazao da RS dobro ekonomski stoji i da sve institiucije odlično funkcionišu.

Kao i obično, dodao je da nikada u RS nisu bile veće plate i to znatno veće nego u većem bh.entitetu.

“Veći broj je i zaposlenih. RS sa svojim ekonomskih stanjem nikada nije imala bolje elemente makroekonomske politike, a stopa pokrivenosti je 80 posto.

RS nije zadužena kako to neki žele da prikažu. Naš ukupni dug je manji od evropskih propisa. Daleko smo od dozvoljenih 60 posto, u ovoj godini imamo dogovorenih 2 milijarde investicija. RS nije ona samo koja kreči i krpi, nego ona koja investira. Narod u RS dobro živi, borci s ovom vlašću su dobili ono što nikad nisu imali. Ovo što danas vidimo je dio opozicionog kapaciteta. Mogli ste biti malo bolji. Hoćete da mi dovedemo ljude ovdje da vidite kako to izgleda”, kazao je u svom obraćanju u NSRS.

Samo nekoliko dana, lider Stranke demokratske akcije (SDA), Bakir Izetbegović se ponosno pohvalio kako je Federacija BiH iznad RS u ekonomskom smislu, da puno bolje stoji. Haman, pa idealno.

Sinoć je gostujući u emisiji Hayat televiziji naveo kako ljudi u RS razmišljaju i znaju da je na području tog entiteta puno veća zaduženost.

“RS bitno lošije stoji u nekim stvarima nego Federacija. Ali ako bi nastavilo da tone… Vidite, ljudima je u Federaciji voda do grudi, a u RS do zuba. Oko 20 posto su niža primanja mjesečna, puno je veća zaduženost. Mislim da o tome razmišljaju ljudi”, kazao je sinoć Izetbegović bez trunke stida.

Svjedocimo se da je on ovakvih istupa imao više puta u posljednih nekoliko mjeseci. Tako je i nedavno kazao da Vlada Federacije Bosne i Hercegovine uspjela je napraviti 2021. godinu najboljom godinom nakon potpisivanja Dejtonskog sporazuma.

“To brojke govore. U novembru ćemo imati izravan broj zaposlenih sa onim predpandemijskim”, tvrdi Izetbegović.

U moru političkih previranja i laži, susrećemo se i sa ovim lažima. Ne vjerujte sebi, nego onome što Izetbegović i Dodik kažu.

Ko ovdje laže i gdje je bolje?

Tokom januara objavljeni podaci Porezne uprave FBiH koji pokazuje da broj zaposlenik u FBiH smanjen za prvi deset dana januara za 4.070.

31.12.2021.- 533.034 radnika

10.01.2022. – 528.964 radnika

“Smanjenje broja zaposlenih nije neobično za prve dane januara, ali je ovaj broj, da budem iskren, veći nego što sam očekivao. Potajno sam se nadao da će ovaj broj biti manji, međutim prešao je i ove godine broj 4.000. Iz dostupnih podataka od prethodnih godina, okvirno je do sada FBiH trebalo oko tri mjeseca da vrati ovaj broj zaposlenika”, prokomentirao je poznati bh. ekonomski analitičar Faruk Hadžić.

U Republici Srpskoj je na dan 30. septembra bilo 282.702 zaposlenih osoba ili za 2,7 odsto više u odnosu na stanje 31. marta, saopštio je Republički zavod za statistiku.
 

S druge strane, prosječna mjesečna plata nakon oporezivanja u Republici Srpskoj isplaćena u decembru 2021. godine iznosila je 1.038 KM i ponovo je najviša do sada kada se posmatra prosječna plata nakon oporezivanja po mjesecima.

“Prosječna plata nakon oporezivanja isplaćena u decembru 2021. godine u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je veća za šest odsto, a realno za 0,1 odsto, dok je u odnosu na novembar 2021. godine nominalno veća za 0,8 odsto, a realno za 0,3 odsto.

Prosječna mjesečna bruto plata iznosila je 1.587 KM”, saopšteno je iz Zavoda za statistiku.

Prosječna isplaćena plata u novembru u Federaciji BiH iznosila je 1.022 KM i nominalno je bila veća za 2,3 posto u odnosu na oktobar 2021. godine.

S tim da treba napomenuti, da je od januara Vlada FBiH donijela odluku da se poveća najniđa plata te samim tim se povećao iznos i prosječne plate u FBiH.

Da zaključimo:

Prosječna plata u Bosni i Hercegovini, prema podacima koje je predstavila Numbeo, najveća svjetska baza podataka o troškovima života, je hiljadu maraka.

Dakle, procijenjeni mjesečni troškovi četveročlane porodice su 2.849 KM, a za jednu osobu oko 850 KM, i to bez stanarine.

I kako stari narod kaže: “Šuti, dobro je dok ne puca”. Ne vidi da je ovo stanje u BiH i odlazak mladih znak da se sklone i ne brukaju više.

A kada će i hoće li shvatiti?


Autor: Denaida Bašić