Tako u posljednje vrijeme skoro svakodnevno "otkrivamo" šta je i gdje od hrane i pića poskupjelo u kojem objektu. Cijena kafe u pojedinim kafićima u Sarajevu dostigla je iznos od tri marke, dok se cijena ovog napitka u ugostiteljskim objektima u Banjoj Luci kreće oko dvije marke.
Cijene hrane u pojedinim restoranima porasle su nedugo nakon početka pandemije, ali su nova poskupljenja namirnica dovela do toga da i oni koji su do sada odolijevali tome budu prisiljeni da povećaju cijene.
Tako je za porciju piletine, koja je nekada koštala četiri do pet maraka, sada neophodno izdvojiti šest do sedam KM najmanje. I cijena hamburgera porasla je za oko jednu marku, ali i za brojna druga jela restorani su morali podići cijene.
"Cijene svih proizvoda su enormno porasle, još ako struja i plin, koji su glavni elementi u ugostiteljsko – turističkoj branši, poskupe koliko se najavljuje, to će biti katastrofa. Pandemija je već napravila velike probleme u ovom sektoru gdje je veliki broj ugostiteljskih objekata zatvoren, a i veliki dio onih koji su otvoreni rade tek da sačuvaju objekat ili eventualno da prežive", kazao nam je Amir Hadžić, predsjednik Udruženja hotelijera i restoratera BiH.
Neminovno je, kaže Hadžić, da će i oni koji to još nisu uradili u narednom periodu dizati cijene, ali se nada da će situacija uskoro da se smiri i da neće biti onako loše kako to sada izgleda. Hadžić smatra i kako bi ugostiteljima dosta značilo da se na državnom nivou formira ministarstvo za turizam, te da se i mjere koje su na snazi zbog pandemije usklade na području cijele BiH, kako se ne bi "vršila dikriminacija među ugostiteljima".
Željko Tatić, predsjednik Udruženja radnika u ugostiteljstvu i turizmu u Republici Srpskoj, također je istakao kako je situacija loša u sektoru turizma i ugostiteljstva, te dodao kako preveliki parafiskalni i fiskalni nameti u mnogome utiču na to.
"Nažalost, cijene namirnica divljaju pa su i ugostitelji prinuđeni da dižu cijene u svojim objektima. Sada najavljuju i poskupljenje struje, tako da sam siguran da nam se ne piše dobro. Podsjećam da je samo ulje u januaru ove godine bilo 1,70 KM, a sada je ono i po 4 KM, a to je jedna od ključnih namirnica koja se koristi u restoranima", istakao je Tatić.
Poskupljenja u restoranima u Banjoj Luci, kaže, kreću se po jednu do tri marke, ali se to osjeti, a kaže i kako je u većini kafića do prije nekoliko mjeseci kafa bila po jednu marku, ali je sada ona po 1,50 do 2 KM. Tek je mali broj njih ostao na cijeni od jedne marke, ali Tatić smatra kako neće ni oni još dugo moći izdržati tako.
"Mnogo je objekata zatvoreno u cijeloj Republici Srpskoj, a veliki broj njih jedva preživljava. Mislim da su ovo neki posljednji trzaji, ko izdrži sve ove namete i poskupljenja i preživi i nakon nove godine svaka mu čast", poručio je Tatić.
U cijeloj Bosni i Hercegovini, prema nekim ranijim podacima, registrovano je preko 50.000 ugostiteljskih objekata, a veliki je broj i onih koji od tog posla žive. Ovaj sektor jedan je od najpogođenijih pandemijom i zbog svih zabrana i mjera koje su se mijenjale od početka pandemije veliki broj njih je zatvoren, a i veliki broj radnika ostao je bez posla.
Poskupljenja koja su neminovna i u narednom periodu, mogla bi donijeti i dodatna otpuštanja i zatvaranja objekata, s obzirom na to da ni građani naše zemlje neće još dugo moći pratiti cijene koje rastu i u ugostiteljskim objektima, te će ih sve manje i posjećivati.
Međutim, i ugostiteljima i građanima ostaje nada da će u jednom trenutku stvari, ipak, krenuti nabolje.