Je li vrijeme da se uvede diferencirana stopa PDV-a u BiH, stav većine parlamentaraca i stručnjaka se razlikuje

pdv
Bosna i Hercegovina je jedina zemlja u Evropi koja ima jedinstvnu stopu poreza na dodatnu vrijednost (PDV).

 

Parlamentarna skupština BiH nedavno je donijela odluku o povratu PDV-a za prvu kupljenu nekretninu. Međutim kada se traži oslobađanje od PDV-a na osnovne životne namirnice, tu već godinama nailazimo na zid koji je nemoguće preskočiti.

Iako susjedne države dobro funkcionišu s diferenciranom stopom poreza na dodatnu vrijednost, u Bosni i Hercegovini to nikad nije bilo moguće provesti. Proteklih godina u Parlamentarnu skupštinu BiH stizalo je od strane pojedinih poslanika, ali i privrednika, više inicijativa za diferenciranu PDV stopu, kao i za oslobađanje pojedinih usluga i proizvoda od PDV-a.

Međutim, samo jedna inicijativa proteklih godina dobila je "zeleno svjetlo", a to je ukidanje PDV-a na doniranu hranu, a sada bi se to moglo desiti i sa doniranim lijekovima.

Šerif Špago, šef Kluba zastupnika SDA u Parlamentanroj skupštini BiH za Faktor ističe  da zaslužuje da se razmotri da li je vrijeme da BiH uvede diferenciranu PDV stopu, posebno na osnovne životne potrebe, kao što su hrana, lijekovi, dječija hrana posebno.

-Vidim da nova parlamentarna većina koja se sada pravi, posebno iz RS-a, ima zahtjev  da se izmijeni  Zakon o PDV-u i uvede diferencirana stopa. Lično smatram, iako kao stranka po tom pitanju nismo zauzimali neke posebne stavove, ali  je SDA za to, naravnno uz stvaranje pretpostavki da to pripremi UIO BiH i svi u tom lancu, da je krajnje vrijeme da se krene u taj proces izmjene Zakona o PDV-u. SDA će sigurno podržati da se to riješi, jer ne treba to više odugovlačiti posebno u situaciji kada imamo povećanje cijena, inflaciju. Mislim da je neophodnu smanjiti stopu PDV-a na osnovne namirnice, a stvar je sada procjena i analiza na koji bi se procenat ta stopa smanjila - kazao je Špago.

Što se tiče diferencirane PDV stope, iz kabineta državnog ministra finansija Srđana Amidžića ranije su kazali da je proteklih godina bilo više inicijativa. 

Ranije su neki ekonomski stručnjaci tvrdili da bi bilo pogubno u BiH utvrditi diferenciranu PDV stopu, jer bi to, kako su isticali, omogućilo trgovcima da po manjoj stopi u promet ubacuju robu koja bi trebala imati veću PDV stopu.

Igor Gavran, ekonomski stručnjak, smatra da je od prvog dana PDV sistem u BiH trebao imati dvije stope ili eventualno nižu jedinstvenu stopu jer je 17 posto bilo neopravdano visoko postavljeno u odnosu na raniji sistem poreza na promet koji je također imao višu i nižu stopu (način obračuna je drugačiji pa se ne može direktno usporediti stopa sa stopom ali logika postojanja više od jedne stope je trebala ostati kao dokazano ispravna), a što je dokazao enorman rast prihoda nakon prelaska na sistem PDV-a.

- Brojne su prednosti i nije slučajno zašto većina zemalja svijeta ima upravo takav sistem a neke i više od dvije stope umjesto samo jedne - ističe Gavran za Faktor.

 Dodaje da je svakako upravo jedna od ključnih prednosti mogućnost nižeg oporezivanja hrane i drugih esencijalnih proizvoda i usluga kako bi se doprinijelo njihovim nižim cijenama.

- Iako naravno postoje i neke slabosti u odnosu na sistem s jednom stopom jer je lakše pratiti jednu stopu nego dvije i jer bi postojao rizik kategorizacije proizvoda u one s nižom stopom iako to nisu, to su više izgovori nego opravdano razlozi i dobra organizacija i efikasan nadzor ih mogu prevladati. Jedini stvarni razlog vlasti protiv uvođenja niže stope je što se ne žele odreći ni feninga javnih prihoda jer ih doživljavaju i koriste kao svoje privatne - objašnjava Gavran.

Tvrdi da se, međutim, posljednjih godina pojavio drugi argument protiv uvođenja niže stope, koji za razliku od ranijih ima smisla i opravdanja, a to je slabljenje pa i potpun prekid veze između ulaznih troškova i cijena i beskrajna pohlepa kao ključni kriterij formiranja cijena u BiH.

- Naime, jedino smisao smanjenja PDV-a na neke proizvode je da oni budu jeftiniji, a naši su trgovci pokazali da nemaju nikakvih obzira i da smanjenje troškova ne prenose u smanjenje cijena nego u veću zaradu. Tako da ako u ovim uslovima smanjimo PDV jedini će efekat biti da trgovci imaju veću zaradu a cijene neće smanjiti. I onda je takva mjera besmislena. I dalje mislim da je niža stopa PDV-a potrebna i opravdana, ali imaće efekta samo ako istovremeno utvrdimo kalkulacije cijena i osiguramo da se one moraju proporcionalno smanjiti u tom slučaju a nikako povećati zaradu trgovaca - zaključuje Gavran.

 

Foto: Arhiv