Najavio je da će prilikom konačanog usvajanja tog zakona biti iskorištene najbolje prakse iz zemalja u okruženju i u Evropskoj uniji, a istovemeno kako bi bio primjenjiv na terenu, prenosi vijesti.ba.
Naglasio je da nacrt zakona o javnom okupljanju u RS-u uopšte nije u proceduri i da je ta "priča pokrenuta bez ikakve potrebe“.
-Taj akt nije ušao u skupštinsku proceduru, nije bio na razmatarnju ni u Vladi RS, a, vjerovatno, neće ni biti - dodao je Lukač.
Delegacija Evropske unije i Ured specijalnog predstavnika EU u Bosni i Hercegovini izrazili su zabrinutost da bi nacrt izmjena i dopuna Zakona o javnom redu i miru RS, ukoliko bude usvojen, negativno utjecao na ostvarivanje osnovnih sloboda u RS, posebno slobode izražavanja i slobode okupljanja.
I ambasade Sjedinjenih Američkih Država, Savezne Republike Njemačke i Velike Britanije, te Ured visokog predstavnika u BiH su također stava da „izmjene zakona kojima se ovlašćuju institucije vlasti da cenzurišu pojedince, grupe ili medije ili kriminalizuju slobodno obavljanje zvanične funkcije, samo podrivaju demokratiju“.
Lukač je u izjavi novinarima u Banjoj Luci kazao da će trojica državljana BiH, koji su deportovani iz Njemačke zbog povezanosti s terorizmom, biti pod policijskom kontrolom, ukoliko se pojave na teritoriji RS.
Zbog činjenice da mogu biti potencijalna opasnost za bezbjednost u BiH, kako je rekao, na njih se mora obratiti pažnja, kao i znati kuda se kreću, s kim se druže i kakve kontakte imaju.