Italijani će novčano kažnjavati učenike koji su agresivni prema nastavnicima

skola

Raste zabrinutost zbog agresije usmjerene na učitelje

Italija je ponovo uvela mjeru ocjenjivanja ponašanja učenika jer raste zabrinutost zbog agresije usmjerene na učitelje.

Takozvana ocjena za vladanje slična je mjeri koju je prvi put uvela fašistička vlada Benita Musolinija (Mussolini) 1924. godine, a dio je prijedloga zakona o obrazovanju koji je usvojen u parlamentu u srijedu. Tako su škole dobile ovlast ocjenjivati učenike isključivo na temelju njihovog ponašanja, prenosi The Guardian.

Te će ocjene uveliko utjecati na polaganje mature, a učenici koji neće imati ocjenu dovoljan iz vladanja, morat će ponavljati razred. Oni koji su na granici, morat će polagati test iz građanskog odgoja. Uvedene su i kazne od 500 do 10.000 eura za agresiju ili nasilje prema školskom osoblju.

Ministar obrazovanja Đuzepe Valditara (Giuseppe) rekao je:

- Reforma ocjena za vladanje vraća važnost individualne odgovornosti, stavlja poštovanje ljudi i javnih dobara u fokus i vraća autoritet učiteljima.

Novu mjeru podržala je italijanska Udruga direktora škola (ANP). Bilježe 110-postotni porast broja agresivnih napada na nastavno osoblje od početka ove godine u odnosu na prošlu. Kako javlja ANP, školarci se često sukobljavaju s profesorima oko korištenja mobitela na nastavi. Nastavnicima je u mnogim slučajevima bila potrebna ljekarska pomoć, a ponekad su i roditelji učenika bili počinitelji napada.

Međutim, Nacionalni studentski savez nije podržao ovu odluku vlade Đorđe Meloni (Giorgia Meloni) te ju je nazvao korakom "usmjerenim na jačanje autoritarne i kaznene kulture".