Stanovnici Bosne i Hercegovine suočavaju se s dramatičnim poskupljenjima hrane, a prema posljednjem izvještaju Institucije ombudsmana za zaštitu potrošača, cijene hrane u BiH u odnosu na globalne cijene osciliraju od 100 do čak 400 posto. Prema analizi koju je provela institucija, na globalnoj razini cijene hrane porasle su za oko 20 posto, dok su cijene na tržištu BiH porasle u znatno većem postotku.
Saša Marić, ombudsman za zaštitu prava potrošača BiH, ističe za Večernji list kako je institucija prikupila rekordne broj žalbi potrošača, među kojima su se brojni odnosili na “divljanje cijena” i nepravilnosti u trgovini. U analizi koju su sproveli, istraženi su globalni trendovi cijena nafte i hrane od 2012. godine do danas.
Kada su u pitanju cijene nafte, Marić napominje da su cijene od 2012. do 2019. bile slične današnjima, a trenutna cijena nafte od oko 70 dolara po barelu je manja nego u prethodne dvije godine. Međutim, cijene benzina i dizela u BiH su gotovo 70 posto veće nego prije pet i deset godina, što, prema Mariću, nije posljedica povećanja globalnih cijena nafte, već rasta tržišnih marži.
U analizi hrane, koja je predstavljena kao ključni element, Marić je naveo da su cijene na globalnim burzama u posljednjim desetljećima porasle za otprilike 20 posto.
S druge strane, u BiH su cijene hrane – uključujući meso, mlijeko, žitarice, uljarice i šećer – porasle za između 100 i 400 posto. Kao primjer, kiflica koja je prije deset godina koštala 25 feninga sada je 75 feninga, što predstavlja povećanje od 200 posto. Sličan trend poskupljenja bilježe i druge namirnice, uključujući šećer, mlijeko i meso.