Nažalost, dodaje zastupnik GS-a u Parlamentu FBiH, danas je vidljivo da je dio radnika Aluminija postao instrument u rukama Dragana Čovića sa ciljem da odgovornost za trenutno stanje u preduzeću preuzme Federacija koja nije upravljala Aluminijem, kao i da udovolji zahtjevima Čovićevih partnera za povlaštenu cijenu električne energije.
"Na taj način se objašnjava nelogičnost u kojoj radnici traže od Federacije da riješi njihove probleme umjesto od malih dioničara i Republike Hrvatske, koji su upravljali Aluminijem sve poratne godine", kaže Čolpa.
Čolpa ističe kako je Vlada FBiH proteklih godina kontinuirano ulagala u Aluminij, dok je Aluminij pod rukovodstvom HDZ-a kontinuirano bilježio gubitke.
"Građani Federacije su zbog lošeg poslovanja Aluminija u gubitku skoro 300 miliona, a šteta malih dioničara i Republike Hrvatske je nula KM, iako su upravljali preduzećem preko dvadeset godina", kaže on.
Čolpa smatra kako bi nove Vladine finansijske intervencije u Aluminiju značile pružanje ruke spasa Čoviću, ponovno pristajanje na njegovo lihvarenje što u konačnici nije ništa drugo nego vrijeđanje inteligencije svih građana Federacije BiH.
"Kao vlasnik 44 posto udjela u Aluminiju Vlada FBiH ne može i ne treba preuzeti ulogu spasitelja Aluminija, već taj teret trebaju snositi mali dioničari kao i Republika Hrvatska. Vlada FBiH niti ima obavezu niti zakonski može preuzimati obavezu dioničara i Vlade Hrvatske", smatra Čolpa.
Ali, prije bilo kakvih i bilo čijih intervencija u Aluminiju, potcrtava Čolpa, potrebno je iz kompanije udaljiti one koji su je doveli na koljena, kao i pokrenuti detaljne istrage gdje su nestali toliki novci iz Aluminija.
"Sigurno nisu završili u džepovima radnika", zaključio je Nihad Čolpa.
(Građanski savez)