Arnaut ih prozvao: “Suzdržani direktno pomažu onima koji su za!”
Dok je javnost bila šokirana informacijom da je prijedlog zakona koji pogoduje Marinku Čavari prošao kroz Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH, dodatnu pažnju izazvala je činjenica da su pojedini zastupnici ostali suzdržani – što je na kraju i omogućilo njegovo usvajanje.
Radi se o inicijativi HDZ-ovog zastupnika Marinka Čavare, kojom se izmjenama Zakona o finansiranju institucija BiH predviđa mogućnost isplate plata u gotovini, što se u javnosti tumači kao pokušaj da se zaobiđu američke sankcije koje su mu ranije uvedene.
Među 12 suzdržanih zastupnika bili su, između ostalih, Sabina Ćudić, Predrag Kojović, Mia Karamehić-Abazović, Vlatko Glavaš, Šemsudin Dedić, Edin Ramić, Nermin Mandra i Šemsudin Mehmedović.
Pitali smo ih direktno – zašto su odlučili ostati suzdržani?
Sabina Ćudić (Naša stranka) pojasnila je kako se radi o taktičkom potezu u širem kontekstu blokade rada Doma naroda PSBiH.
“Da bi stigao na dnevni red Doma naroda, treba biti usvojen u Predstavničkom domu. Da bi bio razmatran u Domu naroda, neophodno je da se Dom naroda odblokira, između ostalog i tako što HDZ zajedno sa SNSD-om neće obarati kvorum napuštanjem sjednice, što je već činio, kako se ne bi razmatralo pitanje smjene rukovodstva SNSD-a u Domu naroda, konkretno gospodina Nikole Špirića te SNSD-ovih ministara u Vijeću ministara. Dakle, prije razmatranja ovog zahtjeva HDZ-a, neophodno je razmatrati smjenu SNSD-ovih kadrova za što postoji većina, čiji rad je blokiran.”
Tvrdi da HDZ i SNSD moraju osjetiti političke posljedice blokada:
“Istovremeno, gospodin Čavara svoja prava može potraživati putem suda, a taj proces, nažalost može koštati državu BiH više od plate na koju ima zakonsko pravo.”
Edin Ramić (SDA) naveo je da njegov suzdržani glas nije presudio, jer je zakon prošao zahvaljujući vladajućoj koaliciji.
“Usvajanje pomenutog zakona nije omogućila opozicija nego vladajuća koalicija proširena s trojkom iz RS, to je očigledno. Moj isključivi doprinos je usvajanje zakona kojim se povećavaju primanja pripadnika OS BiH, jer sam omogućio entitetsku većinu iz RS.”
Šemsudin Mehmedović (Naprijed) imao je specifičan razlog za svoj potez.
“Po ovom Zakonu koji je predložio jedan od zastupnika, glasano je prvo o hitnosti postupka i bio sam za, da ga odmah završimo, nakon rasprave pristupilo se izjašnjavanju i ja sam glasao bez ikakve dileme protiv. Nakon toga sam vidio rezultat da je Zakon dobio podršku Predstavničkog doma, što me je iznenadilo, onda je uslijedilo ponovno glasanje na zahtjev nekog kluba, i tada sam vidio da je moj glas nebitan jer zakon ima podršku, tada sam bio suzdržan.”
Dodao je i kontekst tehničke izvedbe:
“Ovo je prava istina, sve drugo su insinuacije. Riječ je o tri osobe iz Federacije BiH, dok svi ostali iz RS-a redovno dobivaju plate putem Pošte RS-a.”
Ambasador Damir Arnaut nije štedio kritike na račun Naše stranke:
“Sramotno glasanje Naša stranka o Čavarinom zakonu kojim se crnolistašima omogućava primanje plata u kešu s ciljem zaobilaženja američkih sankcija. Zakoni u državnom parlamentu prolaze ako je više glasova za od glasova protiv. Suzdržani tako direktno pomažu onim koji su za. U ovom slučaju zakon je usvojen jer je 14 bilo za, a 12 protiv. Da su dva poslanika NS umjesto suzdržano glasali protiv, zakon bi pao. Isto vrijedi i za sve druge suzdržane.”