Predsjednik Južne Koreje Jun Suk-jeol (Yoon Suk-yeol) proglasio je ratno stanje rekavši da je mjera nužna kako bi "zaštitila zemlju od komunističkih snaga".
Video link: https://twitter.com/i/broadcasts/1djGXrpEybOxZ
Dešavanja u Južnoj Koreji:
18:05 - Američka administracija iznenađena je razvojem događaja u Južnoj Koreji, prenosi CNN.
17:50 - Vojska napustila parlament nakon što su zastupnici izglasali blokiranje predsjedničkog dekreta o proglašenju vanrednog stanja.
17:45 - Stanovnici Seula strahuju od eskalacije situacije.
Zbog toga su neki od njih nabavili potrepštine za hitne situacije, među kojima su one za prvu pomoć. U međuvremenu je na krov Nacionalne skupštine sletio helikopter, prenio je BBC.
17:39 - Prva reakcija Sjedinjenih Američkih Država.
Povodom dešavanja u Južnoj Koreji oglasio se Kurt Kambel (Cambell), zamjenik šefa diplomatije Entonija Blinkena (Antony).
- Bijela kuća prati razvoj događaja u Južnoj Koreji s velikom zabrinutošću. Nadamo se i očekujemo da će se svi politički sporovi u Južnoj Koreji riješiti mirno i u skladu s vladavinom prava - rekao je on.
17:30 - Pogledajte snimke sukoba ispred ulaza u parlament i Haosa unutar zgrade.
17:20 - Južnokorejski parlamentarci su glasali za blokiranje dekreta kojim je proglašeno vanredno stanje.
Za ovu odluku je glasalo 190 zastupnika u parlamentu koji ima 300 mjesta.
Zakon obavezuje predsjednika da se povinuje odluci zakonodavne vlasti.
17:10 - Vojska sprečava građane da uđu u zgradu parlamenta.
Veliki broj građana se okupio ispred Nacionalne skupštine i pokušava ući u zakonodavnu instituciju dok ih vojska sprečava u tome.
- Kako bismo zaštitili liberalnu Južnu Koreju od prijetnji koje predstavljaju komunističke snage Sjeverne Koreje i eliminirali antidržavne elemente. Ovim proglašavam vanredno ratno stanje - rekao je Jun u obraćanju naciji.
On je optužio oporbene snage za kontrolu parlamenta, simpatiziranje sjevernokorejskog režima i "paraliziranje vlade antidržavnim aktivnostima".
Nakon obraćanja Jun Seok-jeola uslijedili su protesti građana koji su se okupili ispred parlamenta i viču "ne ratnom stanju".
Deseci policijskih patrolnih automobila i autobusa interventne policije su na licu mjesta.
Foto: Slobodna Europa