Na sjednici Fiskalnog vijeća BiH jučer nije postignuta saglasnost o izmjenama Globalnog okvira fiskalnog bilansa 2025-2027., koje su podrazumijevale preraspodjelu dobiti Centralne banke BiH s ciljem izmirenja duga RS, dosuđenog u arbitražnom sporu “Viaduct” protiv BiH.
Kao što je i najavio, premijer FBIH Nermin Nikšić je, zajedno s federalnim ministrom finansija Tonijem Kraljevićem, uložio veto na oba prijedloga koja je ministar finansija i trezora BiH Srđan Amidžić kandidirao na dnevni red.
Jedini Bošnjak
- Jedna varijanta je podrazumijevala da se od dobiti Centralne banke BiH, koja iznosi 200 miliona, 110 miliona KM plati direktno kao obaveza države BiH, a da se ostatak od 90 rasporedi akcionarima – 2/3 FBIH i 1/3 RS. U toj varijanti FBiH bi platila 73 miliona duga RS od 110 miliona. Drugi prijedlog je bio malo modifikovan, ali i on je podrazumijevao da se sa zajedničkog računa PDV-a poveća izdvajanje koje bi iskoristili za plaćanje duga, gdje bi opet FBiH dala gotovo dvije trećine, s da bi tu i kantoni bili ugroženi. Pošto sam jedini Bošnjak u Fiskalnom vijeću, kad glasam protiv ne može se donijeti odluka. Prvi prijedlog bi, da nije bilo veta, možda prošao preglasavanjem, jer su iz Vijeća ministara i iz RS za njega glasali – kazao je Nikšić za “Avaz” nakon sjednice.
Zamjenik državnog ministra finansija Muhamed Hasanović jučer je iznio podatak da, osim s „Viaductom“, RS ima još nekoliko sličnih sporova, vrijednih ukupno gotovo dvije milijarde KM, koji bi mogli doći na naplatu državi. Nikšić je i na sjednici pitao da li to znači da svako u ovoj zemlji treba izbjegavati plaćanje svojih obaveza, pa kad dođu na naplatu, onda ih ispostavljati budžetu države.
Poreski obveznici
- Moram reći da i u toj varijanti FBiH prolazi lošije, jer na kraju 2/3 sredstava, čak i nešto više, naplaćuje se u FBiH. Čak bih bio pobornik da tražimo rješenja kada bismo imali normalne odnose u BiH, ali nije baš prirodno da ne priznajete BiH, koristite svaku priliku da rušite ustavni poredak i institucije države, prozivate i ponižavate, a onda tražite da vam ta država otplati dug. Da ne govorimo o tome da to na kraju ne plaća ni država nego poreski obveznici – ističe Nikšić.
Izlaz iz situacije
Na današnjoj sjednici trebao bi biti ponovo aktueliziran prijedlog da Vijeće ministara BiH izmijeni budžetski okvir i pošalje ga Predsjedništvu i PSBiH na usvajanje. Nikšić ne vjeruje da će i tamo naići na podršku da država, a posebno FBiH, plaća dugove manjem entitetu.
- Ponudili smo mi izlaz iz situacije. Od ovih 200 miliona dobiti CBBiH, 66 miliona pripada RS. Neka tih 66 miliona direktno ide za otplatu duga i još neka namire 44 miliona iz svog budžeta. Šta da radimo, ne znamo kako će, ali to je obaveza Vlade RS – kaže Nikšić.